29. 1. 2021

Skvěle, kluci! 1 vs. 1

V seriálu Skvěle, kluci! se tentokrát podíváme i na brankáře. V utkání reprezentace do 20 let proti Itálii se krásně předvedl český gólman František Kotek, který zneškodnil velkou šanci soupeře. Situaci komentuje trenér Jiří Žilák.

Seriál Skvěle, kluci! představuje základní principy hry, kterými by se na základě analýzy současných trendů chtěly prezentovat mládežnické reprezentace. Týden, co týden pro vás nyní trenéři U15-U20 vybírají a komentují herní situace, které tyto zásady v jejich očích splňují.

Herní princip 1 vs.1

Trenér české reprezentace do 20 let Jiří Žilák vybral akci ze zápasu Elitní ligy kategorie U20 mezi Itálií a Českem. Utkání se hrálo v září 2019 v Přešticích a český celek podlehl soupeři z Apeninského poloostrova 0:2.

 

I z českého pohledu se daly v utkání najít zajímavé pozitivní momenty. Jedním z nich je například zákrok brankáře Františka Kotka.

Čeští reprezentanti ztratí při rozehrávce míč, Italové ihned využívají jejich otevřeného postavení a dostávají se do velké šance. „Brankář Kotek ale velice dobře zmenší útočníkovi střelecký úhel a následně vystihne směr jeho zakončení,“ popisuje Žilák, sám bývalý gólman.

Trenér českého celku však neoceňuje v této herní situaci jen sparťanského brankáře Kotka. „Celou situaci výborně dohrává jak brankář, tak rovněž celá obrana. Tuto vlastnost je nezbytné v hráčích pěstovat již od nejmenších kategorií. A to jak v obranné, tak v útočné fázi,“ uzavírá Žilák.

Takže: SKVĚLE, KLUCI!