20. 11. 2020

Skvěle, kluci! Aktivita v obranné fázi

Seriál FAČR Skvěle, kluci! vám tentokrát představí aktivitu v obranné fázi. Herní princip si ukážeme na pasáži z utkání české reprezentace do 20 let se stejně starými hráči Anglie, které čeští mladíci vyhráli 3:0. Herní situaci komentuje trenér týmu Jiří Žilák.

Seriál Skvěle, kluci! představuje základní principy hry, kterými by se na základě analýzy současných trendů chtěly prezentovat mládežnické reprezentace. Týden, co týden pro vás nyní trenéři U15-U20 vybírají a komentují herní situace, které tyto zásady v jejich očích splňují.

Devět základních principů hry jsme již probrali, proto se nyní blíže podíváme na jednotlivé zásady v útočné a obranné fázi hry.

Herní princip AKTIVITA V OBRANNÉ FÁZI

Trenér reprezentace do 20 let Jiří Žilák vybral akci ze zápasu Elitní ligy reprezentací kategorie U20 mezi Anglií a Českem, kdy jeho tým zvítězil na půdě soupeře vysoko 3:0. Na situaci, které se ve videoanalýze věnujeme, ukazuje český kouč herní princip aktivity v obranné fázi. Tato herní zásada znamená, že si tým svou aktivitou postupně připravuje presinkové situace a šanci na zisk míče. Vyvíjí na soupeře neustále tlak, bez faulu!

 

„Na vybrané situaci můžeme vidět excelentní součinnost celého týmu v obranné fázi,“ pochvaluje si Žilák. Na videu můžeme vidět aktivní blok s dobrými vzdálenostmi mezi jednotlivými hráči. „Všimněme si také dobré práce křídelních útočníků s prostorem. Levé křídlo dostane stopera pod tlak tak, že nemůže rozehrát,“ upozorňuje kouč.

Celý tým se rovněž aktivně snaží posouvat hru dopředu směrem k soupeřově brance. „Toto je velice důležité. Akce i díky tomu končím ziskem míče a přihrávkou na pravé křídlo, které využívá svého dobrého postavení a dostává se do zakončení,“ uzavírá Žilák.

Takže: SKVĚLE, KLUCI!