11. 12. 2020

Skvěle, kluci! Aktivita v obranné fázi

Seriál FAČR Skvěle, kluci! vám tentokrát představí aktivitu v obranné fázi. Herní princip si ukážeme na pasáži z utkání české reprezentace do 16 let se stejně starými hráči Německa, které čeští mladíci vyhráli 1:0. Herní situaci komentuje trenér týmu Petr Havlíček.

Seriál Skvěle, kluci! představuje základní principy hry, kterými by se na základě analýzy současných trendů chtěly prezentovat mládežnické reprezentace. Týden, co týden pro vás nyní trenéři U15-U20 vybírají a komentují herní situace, které tyto zásady v jejich očích splňují.

Herní princip AKTIVITA V OBRANNÉ FÁZI

Trenér reprezentace do 16 let Petr Havlíček vybral situaci z přípravného utkání reprezentace do 16 let Německo-Česko, kdy jeho tým zvítězil na půdě soupeře 1:0.

 

Na situaci, které se ve videoanalýze věnujeme, ukazuje český kouč herní princip aktivity v obranné fázi. Tato herní zásada znamená, že si tým svou aktivitou postupně připravuje presinkové situace a šanci na zisk míče. Vyvíjí na soupeře neustále tlak, a to bez faulu.

„I když bráníme v hlubokém bloku, můžeme vidět dobrou aktivitu našich hráčů. Kluci výborně vystupují na hráče s míčem a dostupují nejbližší hráče k herní situaci. A také perfektně nabírají hráče, kteří nabíhají do meziprostoru i za obranu,“ vysvětluje trenér Havlíček.

Německý celek se marně snaží najít způsob, jak českou branku ohrozit, a nakonec o míč přijde. „Výsledkem naší aktivní obranné činnosti je jednoduchý zisk míče, kdy hráči Německa kazí přihrávku,“ uzavírá český kouč.

Takže: SKVĚLE, KLUCI!