21. 1. 2022

Skvěle, kluci! Aktivita

V dalším díle seriálu Skvěle, kluci! se podíváme na princip aktivity a ukážeme si ho na akci české reprezentace do 20 let v domácím listopadovém utkání proti Norsku (1:1). Herní situaci komentuje trenér týmu Jiří Žilák.

Seriál Skvěle, kluci! představuje základní principy hry, kterými by se na základě analýzy současných trendů chtěly prezentovat mládežnické reprezentace. Týden, co týden pro vás nyní trenéři U15-U20 vybírají a komentují herní situace, které tyto zásady v jejich očích splňují.

Herní princip AKTIVITA

Podíváme se na utkání české reprezentace do 20 let proti Norsku, které odehrála v rámci Elitní ligy U20 v listopadu ve Znojmě. Svěřenci trenéra Jiřího Žiláka v utkání remizovali 1:1 a my si ukážeme gólovou akci českého celku.

 

Na situaci si můžeme ukázat jak princip „aktivity v obranné fázi“, kdy si tým presinkovými situacemi vylepšuje pozici na zisk míče, což se mu i povede, tak i zásadu „tým“, protože do akce se zapojuje celý tým.

„Na akci, která předcházela našemu gólu si ukážeme princip aktivity. Zkuste nejprve zaměřit pozornost na celý tým. Nejen na jednotlivce nebo skupinu, ale na celý tým, protože ten aktivně vytlačuje blok dopředu,“ zdůrazňuje trenér Žilák situaci z 62. a 63. minuty utkání.

„Hrotový útočník Toula dobře zavírá stopera a zahajuje tím týmový presink. Středoví hráči jsou připraveni na dostoupení a klíčovou roli v celé akci hraje aktivita pravého křídla Lukáše Ciencialy, který nevypíná, i když hraje na druhé straně. Adam Toula donutí soupeře k chybě a prvním dotykem najde Ciencialu, který promění,“ líčí Žilák.

„Mužstvo tak perfektně využilo jednu z našich zásad, a to po zisku míče využít aktivního postavení našich útočících hráčů,“ uzavírá český trenér.

Skvěle, kluci!