23. 4. 2021

Skvěle, kluci! Čtení hry

V seriálu Skvěle, kluci! si ukážeme čtení hry a vynikající týmovou součinnost při organizaci obrany. Obojí předvedla česká reprezentace do 19 let v kvalifikačním utkání s Dánskem. Situaci komentuje trenér týmu Jan Suchopárek.

Seriál Skvěle, kluci! představuje základní principy hry, kterými by se na základě analýzy současných trendů chtěly prezentovat mládežnické reprezentace. Týden, co týden pro vás nyní trenéři U15-U20 vybírají a komentují herní situace, které tyto zásady v jejich očích splňují.

Herní princip ČTENÍ HRY

Podíváme se na herní situaci z utkání Česko–Dánsko kategorie U19. Šlo o zápas elitní fáze kvalifikace na ME 2019, kterou v březnu 2019 hostila Anglie. Tým trenéra Jana Suchopárka nejprve prohrál s Anglií, poté však porazil Dánsko 3:1 a v posledním zápase si stejným poměrem poradil s Řeckem a postoupil na šampionát.

 

Herní situace z utkání s Dánskem je z úvodu duelu ještě za stavu 0:0. Sledujeme rozehrávku soupeře a snahu českého týmu o zisk míče ještě na polovině Dánska. „Ve středu hřiště vidíme týmovou součinnost při organizaci obrany, zisk míče a pěknou individuální akci se zakončením,“ říká trenér Suchopárek.

Český celek vyvíjí aktivní tlak na soupeře, a i díky tomu se dostane do první šance. „Ve zpomaleném záběru vidíme velmi dobrou komunikaci hráčů v obranném bloku, vyvíjení tlaku na soupeře dobrým pohybem v těžišti hry. Skvělé je čtení hry Tomáše Ostráka, který díky předvídavosti výborně reaguje na přihrávku soupeře a po zisku míče přechází v rychlosti přes obránce a tím se dostává do šance,“ chválí kouč týmu Suchopárek.

Češi při výhře 3:1 nad Dánskem nastoupili pro zajímavost v této sestavě: Kovář – Fukala, Zima, Heidenreich, Konopásek – Solil (84. Slaměna), Macháček – Ostrák (87. Honig), Šulc, Hezoučký (87. Míka) – Kepl (66. Zlatohlávek). Branky dali 13. Solil, 46. a 85. Šulc – 58. Frederiksen.

Takže: SKVĚLE, KLUCI!