26. 11. 2021

Skvěle, kluci! Dominance

V dalším díle seriálu Skvěle, kluci! se podíváme na princip „dominance“. Ukážeme si ho na gólové akci české reprezentace do 20 let ve vítězném utkání na půdě Itálie. Herní situaci komentuje trenér týmu Jiří Žilák.

Seriál Skvěle, kluci! představuje základní principy hry, kterými by se na základě analýzy současných trendů chtěly prezentovat mládežnické reprezentace. Týden, co týden pro vás nyní trenéři U15-U20 vybírají a komentují herní situace, které tyto zásady v jejich očích splňují.

Herní princip DOMINANCE

Princip dominance si ukážeme na akci národního týmu do 20 let. Ten se v listopadu v rámci Elitní ligy U20 utkal ve italském Pesaru s domácím týmem a zvítězil 2:1. My se podíváme na akci ze 13. minuty zápasu, kdy šel český celek po brance Vojtěcha Nováka do vedení již 2:0.

 

„Chtěl bych zvýraznit některé detaily ve hře, díky kterým se nám dařilo soupeře přehrát a dominovat. Všimněme si vysokého počtu hráčů zapojených do protiútoku. Následuje rychle hozený aut a využití nezformované obrany soupeře. Potom následuje velice dobré udržení míče a změna rytmu hry, kdy přecházíme do postupného útoku a hráči se nastavují do kombinace. Následuje nečekané přenesení těžiště hry křížnou přihrávkou a potom výborná aktivita všech hráčů, kteří tak využívají dobrého postavení a znovu získávají míč. Určitě musíme zvýraznit činnost jeden na jednoho v křídelním prostoru v podání našeho krajního obránce, a hlavně kvalitu ve finální přihrávce, v samotném zakončení a vysoký počet hráčů v koncovce,“ chválí své svěřence trenér Jiří Žilák.

Skvěle, kluci!