25. 5. 2021

Skvěle, kluci! Hráč týdne: Daniel Samek

Hráčem týdne v seriálu Skvěle, kluci! je tentokrát ligový debutant. Za první start ve Fortuna lize v dresu Slavie, a hlavně za sebevědomý výkon v základní sestavě mistrovského celku si ocenění zaslouží sedmnáctiletý Daniel Samek.

Seriál Hráč týdne doplňuje oblíbený páteční formát Skvěle, kluci!, který prostřednictvím krátkých videí představuje povedené akce a herní zásady mládežnických reprezentací i s komentářem jejich trenérů.

V seriálu Skvěle, kluci! Hráč týdne se zaměřujeme na aktuální výkony mládežnických reprezentantů, tedy U15 až U20. Vybíráme z těch, kteří za svůj klub nastoupí v profesionální soutěži, mohou být i nižší, v Česku či zahraničí.

Hráč týdne: Daniel Samek

Daniel Samek je dalším z hráčů, kteří mohou být budoucností českého fotbalu. Sice teprve přechází z dorosteneckého do dospělého fotbalu, v nedělním utkání Slavie na hřišti Jablonce (1:1) však ukázal, že mu tato změna nebude dělat problém a jen potvrdil, že v týmu českého mistra roste další zajímavý hráč.

„Nedávno jsem v jednom rozhovoru uváděl, že Dan Samek by mohl být jedním z těch, kdo v budoucnu nastoupí za áčko Slavie, sám jsem ale nečekal, že to bude tak brzo,“ říká Petr Havlíček, trenér reprezentace do 16 let, pod nímž defenzivní hráč červenobílých odehrál v národním týmu 10 zápasů.

Start proti Jablonci ve 33. kole probíhající sezony Fortuna ligy však nebyl pro Samka první zápasovou zkušeností s A-týmem Slavie. Už v březnu naskočil jako střídající na 21 minut v osmifinále MOL Cupu proti Karlovým Varům.

Nyní to však byl debut v nejvyšší soutěži, navíc v základní sestavě. „Dostal příležitost i díky tomu, že už si Slavia vzhledem k jistému titulu a účasti hráčů na EURO může dovolit šetřit opory týmu. Z mého pohledu ale Dan tuto šanci skvělým způsobem využil. Byl to jeden z nejlepších hráčů utkání,“ říká Havlíček.

Sedmnáctiletý Samek je využitelný na více pozicích. V žácích hrál defenzivního záložníka, v mládežnických reprezentacích a v dorostu hrál stopera, posledního půl roku se vrátil na pozici „šestky“.

„Dan má vynikající vnímání hry. V zápase s Jabloncem to předváděl jak v obranné, tak v útočné fázi. V obranné fázi dobře držel prostor a odebíral míče, v útočné fázi řešil herní situace velice efektivně. Nebylo na něm poznat, že je to jeho první ligové utkání. Naopak ho odehrál s velkým přehledem, klidem a zkušeností,“ hodnotí reprezentační trenér Havlíček. Samek odehrál proti Jablonci 77 minut.

V reprezentaci odehrál Samek kromě zmíněných 10 utkání v kategorii U16 i stejný počet duelů v národním týmu do 15 let. Po dlouhé koronavirové reprezentační pauze naskočí Daniel Samek rovnou do kategorie U19, kam ho povolal trenér David Holoubek. Reprezentaci U19 čeká od pondělí 31.5. přípravný kemp na jižní Moravě, ve čtvrtek 3.6. a neděli 6.6. pak dvě utkání na Slovensku s domácím týmem.