2. 3. 2021

Skvěle, kluci! Hráč týdne: David Zima

Přinášíme další díl seriálu Skvěle, kluci! Hráč týdne. Z mládežnických reprezentantů jsme tentokrát ocenili dvacetiletého slávistického obránce Davida Zimu za výkon proti Leicesteru v Evropské lize (výhra Slavie 2:0).

Nový seriál Hráč týdne doplňuje oblíbený páteční formát Skvěle, kluci!, který prostřednictvím krátkých videí představuje povedené akce a herní zásady mládežnických reprezentací i s komentářem jejich trenérů.

V seriálu Skvěle, kluci! Hráč týdne se zaměřujeme na aktuální výkony mládežnických reprezentantů, tedy U15 až U20. Vybíráme z těch, kteří za svůj klub nastoupí v profesionální soutěži, mohou být i nižší, v Česku či zahraničí.

Hráč týdne: DAVID ZIMA

V posledním týdnu zaujal mládežnické reprezentační trenéry nejvíce výkon Davida Zimy. Na slávistickém stoperovi se jednoznačně shodli. Dvacetiletý zadák zvládl brilantně utkání Evropské ligy na hřišti Leicesteru a svým výkonem se výrazně podepsal pod postup červenobílých do osmifinále této soutěže.

„Z hlediska defenzivy sehrál David Zima ve čtvrtek fantastické utkání. Navíc bylo vítězné, postupové a vzadu s nulou. Titul Hráče týdne si Zimič jednoznačně zaslouží,“ vysvětluje volbu Jiří Žilák, trenér reprezentace U20.

Právě do národního týmu kategorie U20 by Zima věkem spadal, na podzim 2019 v něm odehrál čtyři utkání, pak už se žádné vinou pandemických omezení neuskutečnilo. Loni na podzim debutoval v kategorii U21 a vysloužil si i pozvánku do reprezentačního A-týmu. V nominaci na listopadový duel Ligy národů se Slovenskem nahradil zraněného parťáka z klubu Davida Hovorku. V utkání však nenastoupil.

Dvojutkání proti Leicesteru Zimovi sedlo náramně. V odvetě na britských ostrovech byl jedním z nejlepších slávistů. „Kraloval v obranné fázi. Díky jeho dovednostem a schopnostem, které v zápase ukázal, se mu podařilo vymazat jednoho z nejlepších útočníků Premier League Jamieho Vardyho. Dokázal si poradit s náběhy za obranu, které výborně řešil, dokázal si poradit ve vzdušných soubojích a také v situacích jeden na jednoho,“ dívá se trenér Žilák na Zimův výkon podrobněji.

Třeba deník Sport ocenil Zimův výkon známou 9 (nejvyšší je 10), kterou ze slávistů viděl už jen Lukáš Provod, střelec vítězné branky. „Král obrany. V defenzivní činnosti byl excelentní, rychlostně stíhal všude byl včas, předvídal, co přijde,“ stálo v komentáři k výkonu dvacetiletého reprezentanta Zimy.

Zimův příběh je pohádkový. Mládežnický reprezentant před rokem a půl nastupoval jen ve třetí nejvyšší soutěži za rezervu Sigmy Olomouc. Loni v lednu přestoupil do Slavie a nyní se z něj stává klíčový muž sestavy pražského klubu.

„Díky své obranné činnosti je pro jakýkoliv tým neskutečně platný. Je to obrovský bojovník a pro tým klíčový hráč. Takto jsem ho poznal už v reprezentaci do 20 let a díky těmto vlastnostem už si vysloužil i několik nominací do jednadvacítky a vlastně i do A-týmu reprezentace,“ doplňuje trenér Žilák.

V Evropské lize odehrál Zima 7 utkání, ve všech nastoupil v základní sestavě, vynechal jen jediné. Ve Fortuna lize má na svém kontě celkem 27 zápasů, jen jedno jako střídající, vstřelil 1 gól a na 1 přihrál.