11. 5. 2021

Skvěle, kluci! Hráč týdne: Denis Donát

Hráčem týdne mládežnických reprezentací je hradecký obránce Denis Donát. Devatenáctiletý reprezentant je stabilním členem základní sestavy Východočechů, s nimiž v sobotu oslavil postup do nejvyšší soutěže.

Nový seriál Hráč týdne doplňuje oblíbený páteční formát Skvěle, kluci!, který prostřednictvím krátkých videí představuje povedené akce a herní zásady mládežnických reprezentací i s komentářem jejich trenérů.

V seriálu Skvěle, kluci! Hráč týdne se zaměřujeme na aktuální výkony mládežnických reprezentantů, tedy U15 až U20. Vybíráme z těch, kteří za svůj klub nastoupí v profesionální soutěži, mohou být i nižší, v Česku či zahraničí.

Hráč týdne: Denis Donát

Denis Donát odehrál v obraně Hradce Králové v probíhající sezoně všech 23 zápasů, jen v prvních třech kolech šel na plac jako střídající, pak se usadil v základní sestavě a odehrál kompletní minutáž. V sobotu byl u domácí výhry 2:1 nad Duklou Praha, která přinesla definitivní stvrzení postupu mezi tuzemskou elitu.

„Poslední krok bývá nejtěžší a zápas s Duklou nebyl pro Hradec určitě snadný. Denis i celý hradecký tým to zvládl a postoupil do první ligy,“ říká Jiří Žilák, trenér reprezentace do 20 let, do níž Donát spadá.

Sedmatřicetiletý trenér upozorňuje také na fakt, že posledních 10 zápasů Hradec Králové vyhrál, Donát u toho nechyběl ani minutu a navíc přidal dvě vstřelené branky. „Série deseti výher za sebou je obdivuhodná a fakt, že Denis všechny tyto vítězné zápasy odehrál celé, svědčí o tom, že se výborně adaptoval na dospělý fotbal. V Hradci vyrůstá zajímavý defenzivní univerzál,“ konstatuje trenér Žilák.

Mladý zadák nejčastěji nastupuje na pozici stopera, v rozestavení na tři obránce hrává zprava. V reprezentaci si dosud připsal 5 startů v kategorii U18 pod trenérem Lubošem Kozlem. Loni v září se zúčastnil srazu národního týmu do 20 let v Brně, který byl kvůli koronavirové pandemii dosud posledním.

Premiéru za Hradec Králové ve druhé lize si prožil loni v červenci ve 22. kole v domácím utkání proti Žižkovu (5:0). Do konce ročníku 2019/2020 stihl za hradecké áčko nastoupit ještě sedmkrát, z toho šestkrát v základní sestavě.

„Denis zvládl perfektně přechod z dorostu do chlapů, určitě mu v tom pomohlo jeho nastavení i charakter,“ uzavírá reprezentační kouč Žilák.