16. 3. 2021

Skvěle, kluci! Hráč týdne: Jakub Markovič

Hráčem týdne v rámci seriálu Skvěle, kluci! jsme tentokrát zvolili brankáře Jakuba Markoviče. Devatenáctiletý gólman a reprezentant do 20 let byl nejlepším hráčem Vlašimi v druholigovém duelu s Ústím nad Labem.

Nový seriál Hráč týdne doplňuje oblíbený páteční formát Skvěle, kluci!, který prostřednictvím krátkých videí představuje povedené akce a herní zásady mládežnických reprezentací i s komentářem jejich trenérů.

V seriálu Skvěle, kluci! Hráč týdne se zaměřujeme na aktuální výkony mládežnických reprezentantů, tedy U15 až U20. Vybíráme z těch, kteří za svůj klub nastoupí v profesionální soutěži, mohou být i nižší, v Česku či zahraničí.

Hráč týdne: JAKUB MARKOVIČ

Mládežničtí reprezentační trenéři tentokrát ve své volbě sáhli do druhé nejvyšší soutěže. Ve Fortuna národní lize je totiž zaujal výkon mladého gólmana Jakuba Markoviče, který je ve Vlašimi na hostování ze Slavie.

„Z mého pohledu to byl nejlepší hráč Vlašimi v utkání s Ústím (0:0),“ říká Jiří Žilák, trenér národního týmu do 20 let, pod nímž bude Markovič nastupovat v nadcházejícím reprezentačním ročníku, a sám bývalý brankář.

„V prvním poločase podržel Vlašim při dvou velkých šancích útočníka Ústí Vasila Kušeje a i později měl další zákroky po nepříjemných střelách. Navíc zvládl velice dobře hru nohama, i přesto že se hrálo na těžkém terénu. Vše zvládl perfektně,“ chválí mladého brankáře, pro něhož to byla soutěžní premiéra v dresu Vlašimi.

Markovič se do Vlašimi přesunul v zimě ze Slavie. Na své kontě má už i tři prvoligové starty, dva za Slavii a jeden za Mladou Boleslav, kde byl na hostování na podzim. Ve druholigové Vlašimi by měl dostat více příležitostí.

„Druhá liga je ideálním startem pro mladého hráče. Zastávám názor, že ve věku, kdy hráči přecházejí z dorostu mezi dospělé, je lepší nastupovat pravidelně v druholigové soutěži než sbírat minuty v první lize,“ svěřuje se Žilák.

Mladí fotbalisté dostávají v současné době v druhé nejvyšší soutěži dost prostoru. Potvrzuje to i zápas Ústí nad Labem s Vlašimí. Markovič totiž nebyl ani zdaleka jediným hráčem do 20 let, který v duelu nastoupil.

„Do zápasu postupně naskočilo 12 hráčů do 20 let. Na straně Vlašimi 5 a za domácí Ústí nad Labem dokonce 7. Z těchto 12 hráčů bylo 7 v základní sestavách,“ upozorňuje Jan Suchopárek, trenér reprezentace do 19 let.

Kromě výkonu Markoviče ocenili reprezentační trenéři také první ligovou trefu osmnáctiletého brněnského útočníka Daniela Fily, který se prosadil v závěru utkání s Jabloncem, prohru Zbrojovky (1:2) už však neodvrátil.

Statistikům by neměl uniknout ani první ligový start sedmnáctiletého Denise Višinského ze Slavie, který si v zápase na půdě Mladé Boleslavi (výhra Slavie 3:0) připsal první ligový start, když naskočil na závěrečných 5 minut. Višinského jsme zvolili Hráčem minulého týdne za pohárové osmifinále proti Karlovým Varům.