20. 4. 2021

Skvěle, kluci! Hráč týdne: Martin Vitík

Hráč týdne seriálu Skvěle kluci! je tentokrát ze Sparty. Reprezentační trenéři U15 až U20 se shodli na jméně letenského stopera Martina Vitíka. Sparta v duelu se Slováckem zvítězila, a i díky osmnáctiletému reprezentantovi to bylo s čistým kontem.

Nový seriál Hráč týdne doplňuje oblíbený páteční formát Skvěle, kluci!, který prostřednictvím krátkých videí představuje povedené akce a herní zásady mládežnických reprezentací i s komentářem jejich trenérů.

V seriálu Skvěle, kluci! Hráč týdne se zaměřujeme na aktuální výkony mládežnických reprezentantů, tedy U15 až U20. Vybíráme z těch, kteří za svůj klub nastoupí v profesionální soutěži, mohou být i nižší, v Česku či zahraničí.

Hráč týdne: Martin Vitík

Osmnáctiletý zadák Martin Vitík nastupuje v jarní části sezony za Spartu pravidelně. V základní sestavě byl i v neděli proti Slovácku. Sparta na domácí půdě zvítězila v důležitém souboji o druhou příčku 1:0.

„Martin Vitík odehrál v neděli velice slušné utkání a přispěl k tomu, že Slovácko nevstřelilo Spartě branku. Podílel se i na rozehrávce a celkově potvrdil svoje kvality. Byly tam i nedostatky, na kterých musí zapracovat, ale to on dobře ví,“ zdůvodňuje volbu hráče týdne David Holoubek, reprezentační trenér do 18 let.

Mladý stoper zažil svou ligovou premiéru letos v lednu, několik dní před tím, než oslavil osmnácté narozeniny. Od prvního jarního kola, zápasu v Ostravě (0:0), nastupuje v lize za Spartu pravidelně, odehrál 12 utkání, vynechal jediné, kvůli trestu za čtyři žluté karty.

„To, že ve Spartě pravidelně hraje, mu ohromně prospívá. Má se od koho učit, je důležité, že má vedle sebe hráče jako Ondra Čelůstka a další, kteří mu mohou předávat zkušenosti. Když k tomu Viťas přidá svůj charakter, může to být v budoucnu velice zajímavý hráč pro spoustu zahraničních klubů. Hlavně musí dál stabilně hrát, pak budeme mít velmi dobrého hráče i pro reprezentaci,“ říká Holoubek.

Vitík již nastoupil i reprezentaci do 21 let, odehrál první zápas na ME U21 ve Slovinsku proti Itálii. jinak má starty za národní tým do 15, 16 i 17 let. David Holoubek ho může využit v reprezentaci U18, s níž byl loni v září na soustředění.

„Je skvělé, že už takto mladý získal místo v základní sestavě Sparty. Martin je velice inteligentní a vnímavý. Chce něco dokázat, neustále na sobě pracuje a má touhu se zlepšovat,“ charakterizuje ho trenér Holoubek.

V uplynulém týdnu zaujali i další mladí hráči a mládežničtí reprezentanti. Oboustranně velmi pohledné bylo utkání druhé ligy mezi Prostějovem a Jihlavou, v němž tým z Vysočiny zvítězil 4:2 a kde se na obou stranách ukázala spousta mladých hráčů.

V tomto duelu na sebe upozornil zejména záložník Jihlavy Lukáš Červ, který je ve Vysočině na hostování ze Slavie. Reprezentant do 20 let byl nejlepším hráčem utkání. Zápas se vydařil i dalším jihlavským mladíkům v záložní řadě Faresi Shudeiwovi a Adamu Ritterovi, kteří jsou absolventy Regionální fotbalové akademie Kraje Vysočina.

V týmu Prostějova se zase blýskl dvacetiletý David Jurásek, který v 78. minutě snižoval na 2:3. Prostějovský záložník se v minulém týdnu trefil ještě jednou, v neděli rozhodl jediným gólem zápas na Vyšehradě (0:1)!

Nedělní utkání Jihlavy s Duklou se povedlo záložníkovi pražského celku Davidu Kozlovi, devatenáctiletý hráč svým výkonem přispěl k důležité výhře svého celku 1:0 na Vysočině.