19. 2. 2021

Skvěle, kluci! Kreativita

Seriál Skvěle, kluci! nám v tomto díle přináší ukázku kreativity v podání Pavla Šulce, českého reprezentanta do 20 let a záložníka Viktorie Plzeň. V utkání této věkové kategorie vyzrál neobvyklým řešením na obranu Švýcarska. Situaci komentuje trenér týmu Jiří Žilák.

Seriál Skvěle, kluci! představuje základní principy hry, kterými by se na základě analýzy současných trendů chtěly prezentovat mládežnické reprezentace. Týden, co týden pro vás nyní trenéři U15-U20 vybírají a komentují herní situace, které tyto zásady v jejich očích splňují.

Herní princip KREATIVITA

V ukázce se podíváme na utkání české reprezentace do 20 let ve Švýcarsku v rámci Elitní ligy U20. Tým Jiřího Žiláka tam na podzim 2019 remizoval 1:1. Český gól padl právě po akci, kterou si rozebereme. Po faulu na Pavla Šulce v pokutovém území český celek z následné penalty otevřel skóre zápasu.

Situace začíná ve 32. minutě na půlící čáře. Čeští mladíci aktivním napadáním dostanou soupeře pod tlak, donutí ho k chybě a odražený míč míří na dobře postaveného Pavla Šulce. „Šulcík tu situaci výborně vyřešil a vybojoval pro náš tým pokutový kop. Skvěle situaci načetl, cítil, že s ním vystupuje obránce, že ho má nalepeného na zádech. Proto se přeloboval, čímž ho totálně překvapil. Následně využil své rychlosti, nacpal před obránce tělo a donutil ho k faulu, tedy penaltě,“ popisuje trenér Žilák.

Pokutový kop o minutu později proměňuje kapitán týmu Jan Fortelný. Šulcovo neobvyklé řešení útočné situace tak českému celku přineslo vedení v zápase. „Šulcíkovu kreativitu vidím především v technickém provedení přelobování a také ve volbě pro soupeře naprosto nečekaného řešení,“ dodává Žilák.

Takže: SKVĚLE, KLUCI!