Skvěle, kluci! Kreativita

V tomto díle seriálu Skvěle, kluci! si ukážeme herní princip kreativity. Jako ukázka nám poslouží excelentní individuální akce nynějšího záložníka Viktorie Plzeň Pavla Šulce. Situaci komentuje trenér reprezentace U20 Jiří Žilák.

Seriál Skvěle, kluci! představuje základní principy hry, kterými by se na základě analýzy současných trendů chtěly prezentovat mládežnické reprezentace. Týden, co týden pro vás nyní trenéři U15-U20 vybírají a komentují herní situace, které tyto zásady v jejich očích splňují.

Herní princip KREATIVITA

Nádherná individuální akce Pavla Šulce je ze zápasu Elitní ligy U20 z předloňského září. Český tým prohrál v Německu 2:4. Po sólu plzeňského záložníka přes celé hřiště snižuje celek trenéra Jiřího Žiláka v 77. minutě duelu na 2:3.

„Individuální vyřešení přechodové fáze bylo v podání Pavla Šulce excelentní,“ chválí Jiří Žilák. Šulc přebírá míč na hranici vlastní „šestnáctky“, přejde s ním prakticky celé hřiště a před pokutovým územím soupeře ho přihrává spoluhráči Jakubu Šípkovi, který dobře umístěnou přízemní střelou k tyči koriguje skóre zápasu.

„Šulcík ukázal sebevědomí, rychlost a z pohledu techniky bych chtěl zdůraznit především vedení míče. Pavel měl totiž v plném běhu míč neustále pod kontrolou a výbornou manipulací dokázal postupně obejít pět protihráčů,“ popisuje Žilák.

Tehdy osmnáctiletý záložník, který má dnes (ve 20 letech) na kontě již jednačtyřicet zápasů v nejvyšší soutěži, v utkání s Německem skóroval i sám, v 66. minutě snižoval po rohu na 1:1. Utkání se Šulcovi celkově vydařilo.

„Jeho individuální akce ze 77. minuty utkání s Německem je skvělou ukázkou toho, jak je důležité mít dovednost vedení míče osvojenou. A to v plné rychlosti s míčem na kratší i delší vzdálenost od nohy a s hlavou nahoře,“ uzavírá Žilák.

Takže: SKVĚLE, KLUCI!