23. 10. 2020

Skvěle, kluci! Organizace v obranné fázi

Seriál FAČR Skvěle, kluci! vám tentokrát představí princip organizace v obranné fázi. Ten si ukážeme na herní situaci reprezentačního výběru do 16 let v přípravném utkání s Německem. Akci popíše trenér národního týmu Petr Havlíček.

Seriál Skvěle, kluci! představuje základní principy hry, kterými by se na základě analýzy současných trendů chtěly prezentovat mládežnické reprezentace. Týden, co týden pro vás nyní trenéři U15 - U20 vybírají a komentují herní situace, které tyto zásady v jejich očích splňují.

Devět základních principů hry jsme již probrali, proto se nyní blíže podíváme na zásady v útočné a obranné fázi hry. V tomto díle se budeme věnovat organizaci obranné fáze.

Herní princip ORGANIZACE V OBRANNÉ FÁZI

Současný trenér národního týmu hráčů do 17 let Petr Havlíček vybral akci z loňského listopadu z přípravného utkání reprezentace U16 v Německu. Český celek soupeře porazil 1:0 a my se podíváme, jak gólová situace vznikla.

 

Jediná branka utkání padla po kvalitní práci českého týmu v obranné fázi, zisku míče a následného protiútoku. „V tomto utkání jsme v obranné fázi zvolili rozestavení 4–4–2. Ve videu můžete vidět kompaktní blok ve střední části hřiště s dobrými vzdálenostmi mezi jednotlivými hráči i liniemi,“ popisuje trenér Havlíček.

Právě dobré postavení českého celku při hře bez míče bylo základem celé akce. „V tomto zápase jsme se zaměřili na zisk míče po stranách hřiště. S tím, že budeme chtít po zisku míče přecházet do rychlého protiútoku,“ líčí Havlíček.

Čeští hráči aktivním napadáním míč Němcům na pravé straně odeberou a akci rychlým přesunem do pokutového území zakončují. „Rychlý protiútok je veden na jeden až dva doteky a je završen vítězným gólem,“ uzavírá kouč Havlíček.

Takže: SKVĚLE, KLUCI!