5. 2. 2021

Skvěle, kluci! Přihrávka

V seriálu Skvěle, kluci! si tentokrát ukážeme krásnou přihrávku. V utkání v Nizozemsku, kde český výběr zvítězil 4:1, ji předvedl reprezentant do 20 let Patrik Hellebrand. Situaci komentuje trenér týmu Jiří Žilák.

Seriál Skvěle, kluci! představuje základní principy hry, kterými by se na základě analýzy současných trendů chtěly prezentovat mládežnické reprezentace. Týden, co týden pro vás nyní trenéři U15-U20 vybírají a komentují herní situace, které tyto zásady v jejich očích splňují.

Herní princip PŘIHRÁVKA

Česká reprezentace do 20 let se účastní Elitní ligy U20. Předloni na podzim v ní tým trenéra Jiřího Žiláka porazil domácí Nizozemsko vysoko 4:1. Nyní si představíme akci, která předcházela prvnímu českého gólu.

 

Přihrávka hraje v akci klíčovou roli, my si ale ukážeme i to, co ji předcházelo. Jde totiž o součinnost celého týmu.

„Mužstvo prokázalo dobrou organizaci hry, střední záložník odskakuje ke stoperům, šířku hřiště drží krajní obránci a ostatní hráči jsou v nabídce. Nestojí u protihráčů, ale snaží si hledat místo pro přihrávku v meziprostorech,“ popisuje Žilák.

Nyní se detailněji zaměřme na klíčový okamžik, tedy přihrávku Patrika Hellebranda na kapitána Jana Fortelného. „Fortelný si před převzetím míče velice dobře zkontroluje prostor, můžete si všimnout, jak se rozhlédne na obě strany (kontrola prostoru), přebírá míč, kryje si ho tělem a je faulován. Partrik Hellebrand přesnou, dobře načasovanou a odvážnou přihrávkou vyřadí hned šest protihráčů ze hry,“ upozorňuje reprezentační trenér Žilák.

Fortelný je hned po převzetí přihrávky faulován. A kdo sleduje náš seriál Skvěle, kluci! pravidelně, vzpomene si na díl s gólem Antonína Růska ve stejném utkání. Po faulu na Fortelného totiž následuje standardní situace, kterou rozehraje Hellebrand a brněnský útočník Růsek otevírá skóre zápasu.

Takže: SKVĚLE, KLUCI!