5. 3. 2021

Skvěle, kluci! Přihrávka

Seriál Skvěle, kluci! nám v tomto díle představí krásnou přihrávku Michala Kohúta na Jakuba Selnara v utkání reprezentace do 20 let ve Švýcarsku (1:1). Situaci komentuje trenér národního týmu Jiří Žilák.

Seriál Skvěle, kluci! představuje základní principy hry, kterými by se na základě analýzy současných trendů chtěly prezentovat mládežnické reprezentace. Týden, co týden pro vás nyní trenéři U15-U20 vybírají a komentují herní situace, které tyto zásady v jejich očích splňují.

Herní princip PŘIHRÁVKA

V ukázce se podíváme na utkání české reprezentace do 20 let ve Švýcarsku v rámci Elitní ligy U20. Tým Jiřího Žiláka tam na podzim 2019 remizoval 1:1. Představíme si akci, po níž český celek zahrával druhý pokutový kop v utkání.

 

Herní situace je ze 69. minuty duelu za vyrovnaného stavu 1:1. „V zápase se nám dařilo získávat míče již na útočné polovině jako teď Michalu Kohútovi,“ poukazuje trenér Žilák na úvodní důležitý moment celé akce, kdy záložník Slovácka Kohút perfektně vybojuje míč blízko půlící čáry, zvedne hlavu a chystá se k dlouhému pasu. „Je u něj patrná snaha hrát po zisku míče hned dopředu,“ chválí Žilák.

Kohút vidí v pohybu svého spoluhráče Jakuba Selnara a dlouhou a přesnou přihrávkou ho nachází na hranici pokutového území. „Náběh Kuby Selnara mezi obránce a stopera byl výborný, něco takového se těžko zachytává. Následoval faul, čímž jsme získali pro náš tým druhou penaltu v utkání,“ popisuje Žilák.

I přesto, že český tým nakonec druhý gól nepřidal, jelikož pokutový kop Pavla Šulce švýcarský brankář vystihl, trenér Žilák celou situaci oceňuje. „Vypíchl bych timing hráčů, přihrávajícího a nabíhajícího, a technické provedení přihrávky. Kombinace křídlo křídlo se hráčům opravdu povedla,“ uzavírá český trenér.

Takže: SKVĚLE, KLUCI!