2. 4. 2021

Skvěle, kluci! Přihrávka

Po reprezentační přestávce jsme tady opět se seriálem Skvěle, kluci! Tentokrát si ukážeme sérii několik přesných přihrávek a využití prostoru před brankou soupeře. To vše na akci týmu U19 vedeného trenérem Janem Suchopárkem.

Seriál Skvěle, kluci! představuje základní principy hry, kterými by se na základě analýzy současných trendů chtěly prezentovat mládežnické reprezentace. Týden, co týden pro vás nyní trenéři U15-U20 vybírají a komentují herní situace, které tyto zásady v jejich očích splňují.

Herní princip PŘIHRÁVKA

Akce, kterou si ukážeme, je z elitní fáze kvalifikace mistrovství Evropy hráčů do 19 let v roce 2019. Ta se odehrála v anglickém Loughborough a Češi ve své druhém utkání ve skupině zvítězili 3:1 nad Dánskem. Touto výhrou udělali důležitý krok k postupu na finálový turnaj, který hostila v létě 2019 Arménie.

 

Postup na šampionát tehdy vybojovali například i hráči, kteří byli nyní na mistrovství Evropy hráčů do 21 let ve Slovinsku a kteří budou od září tvořit jádro budoucí české jednadvacítky. V duelu s Dánskem tehdy byli v základní sestavě například Matěj Kovář, Michal Fukala, Pavel Šulc nebo Tomáš Ostrák. Nechyběl ani David Zima, který byl pro březnovou kvalifikaci součástí A-týmu trenéra Jaroslava Šilhavého.

Akce, kterou trenér týmu Jan Suchopárek vybral, začíná už od brankáře Kováře. Míč se díky přesným a rychlým přihrávkám dostává až do pokutového území soupeře. „Sledujeme pohlednou akci, do které je zapojeno hned sedm hráčů českého mužstva. Příkladná je přesná a plynulá kombinace na takzvaně třetího hráče s využitím prostoru před obranou soupeře,“ popisuje herní situaci trenér Suchopárek.

Akce z 88. minuty zápasu, kdy už čeští mladící vedou 3:1, nakonec brankou neskončí, zakončující Pavel Šulc minul a hattricku tak nedosáhl (v utkání vstřelil nynější záložník Plzně dvě branky). „I když celá akce a šance Pavla Šulce brankou neskončila, určitě si celý tým zaslouží pochvalu,“ uzavírá Suchopárek.

Takže: SKVĚLE, KLUCI!