27. 11. 2020

Skvěle, kluci! Varianty v obranné fázi

Seriál FAČR Skvěle, kluci! vám tentokrát představí varianty v obranné fázi. Herní princip si ukážeme na pasáži utkání české reprezentace do 16 let s o rok staršími hráči Viktorie Plzeň. Herní situaci komentuje trenér týmu Jiří Skála.

Seriál Skvěle, kluci! představuje základní principy hry, kterými by se na základě analýzy současných trendů chtěly prezentovat mládežnické reprezentace. Týden, co týden pro vás nyní trenéři U15-U20 vybírají a komentují herní situace, které tyto zásady v jejich očích splňují.

Herní princip VARIANTY V OBRANNÉ FÁZI

Trenér národního týmu kategorie U16 Jiří Skála, který do funkce nastoupil v létě, vybral situaci z Memoriálu Františka Harašty. Turnaj je určen klubovým celkům kategorie U17, tradičně se ho zúčastňuje i česká reprezentace do 16 let.

 

Situace je z první minuty utkání s Viktorií Plzeň U17, kdy se český celek dostal do vedení. Utkání však bohužel prohrál 1:4. „Z celkového pohledu to nebylo povedené utkání, za vybranou herní situaci však kluky pochválit mohu,“ říká Skála.

Na akci chceme ukázat princip „varianty v obranné fázi“, který lze blíže charakterizovat takto: podle situace při ztrátě míče správně vyhodnotit možnost opětovného zisku okamžitým napadáním soupeře v těžišti hry (represink) nebo zaujmout správné postavení pro zajištění nebezpečného prostoru směrem k vlastní brance.

„V této situaci bych vyzdvihnul počet hráčů v těžišti hry, presinkovou situaci pro zisk míče, opětovný zisk míče po ztrátě a přenesení hry do volného prostoru na levou stranu hřiště. Situace končí diagonální přihrávkou na pravou stranu, uvolnění hráče v situaci jeden na jednoho, přihrávkou na zadní tyč a následnou vstřelenou brankou,“ popisuje akci z úvodu utkání trenér Skála.

Dobře si všimněte také reprezentanta s číslem 18 (dlouhé tmavé vlasy) Anwara Imidera, záložníka ostravského Baníku. „Právě tento hráč se zapojí do presinkové situace a po ztrátě míče jej vypíchnutím získává zpět pro náš tým. Poté se přesouvá až před branku, kde i díky vhodnému výběru místa na vzdálenější tyči akci gólově dokončí,“ upozorňuje Skála.

Takže: SKVĚLE, KLUCI!