9. 4. 2021

Skvěle, kluci! Vítězství

V seriálu Skvěle, kluci! vám tentokrát ukážeme nádherné sólo Lukáše Maška a jeho vítěznou branku v duelu české reprezentace do 16 let nad Slovenskem. Situaci komentuje trenér týmu Petr Havlíček.

Seriál Skvěle, kluci! představuje základní principy hry, kterými by se na základě analýzy současných trendů chtěly prezentovat mládežnické reprezentace. Týden, co týden pro vás nyní trenéři U15-U20 vybírají a komentují herní situace, které tyto zásady v jejich očích splňují.

Herní princip VÍTĚZSTVÍ

V ukázce se podíváme na přípravné utkání české reprezentace do 16 let na Slovensku. Tým vedený trenér Petrem Havlíček tam předloni v říjnu zvítězil 2:0. My se podíváme na krásnou gólovou akci záložníka Lukáše Maška.

 

Talentovaný ofenzivní hráč Mladé Boleslavi si ve 34. minutě zápasu téměř na půli přebírá míč a přechází s ním postupně přes šest protihráčů. „Je to unikátní individuální akce, díky které jsme šli do vedení 1:0. Navíc se v ní prolíná všech devět herních principů mládežnických reprezentací,“ říká trenér Havlíček.

Pro tuto situaci jsme sice vybrali princip vítězství, který všechny herní zásady zastřešuje, geniální individuální akce tehdy patnáctiletého Lukáše Maška však v sobě schovává všechny základní herní principy.

„Hned při převzetí míče po autovém vhazování se objevuje princip dominance a princip 1:1. V průběhu akce je vidět, že má Lukáš několik možností řešení (variabilita, aktivita). On však situaci vyhodnotí (chytrost, čtení hry) a vytvoří (kreativita) nádhernou gólovou akci. Následná týmová oslava se všemi náhradníky (tým) podtrhuje tento překrásný fotbalový moment,“ uzavírá trenér Havlíček.