1. 10. 2021

Skvěle, kluci! Využití prostoru

V dalším díle seriálu Skvěle, kluci! si ukážeme jednu čerstvou akci a na ní herní princip využití prostoru. Na právě skončené kvalifikaci na evropský šampionát ji předvedla česká reprezentace do 17 let. Herní situaci komentuje trenér Jiří Skála.

Seriál Skvěle, kluci! představuje základní principy hry, kterými by se na základě analýzy současných trendů chtěly prezentovat mládežnické reprezentace. Týden, co týden pro vás nyní trenéři U15-U20 vybírají a komentují herní situace, které tyto zásady v jejich očích splňují.

Herní princip VYUŽITÍ PROSTORU

Podíváme se na krásnou a ukázkovou akci středem pole ze základní fáze kvalifikace o evropský šampionát kategorie U17 v roce 2022. V Lotyšsku si tým trenéra Jiřího Skály zajistil postup do elitní fáze kvalifikace.

 

Ve druhém utkání na kvalifikačním turnaji se česká sedmnáctka střetla s Litvou a zdolala ji 4:0. Zlomový třetí gól, který dal Čechům klid a soupeřovu snahu definitivně potopil, vstřelil v 73. minutě útočník Jan Buryán.

Akce začíná již od českého brankáře Davida Tomase, následně přes stopera Jana Palusku, který přihrává na defenzivního záložníka Matěje Žitného. Ten posouvá míč přímočaře na střed pole, kde uvidí Jan Novák rozběhnutého parťáka v útoku Buryána, který po krásné individuální akci úspěšně zakončí.

Přímočará součinnost pěti hráčů středem pole končí gólovou oslavou. „Na této akci si ukazujeme jednu ze zásad pro útočnou fázi, a to využití prostoru. Celá akce je řešena konstruktivní rozehrávkou, průnikovou přihrávkou mezi řady, následně další přihrávkou na nabíhajícího útočníka, který obešel dva protihráče a výborně zakončil na zadní tyč,“ popisuje Jiří Skála, trenér reprezentace do 17 let.

Skvěle, kluci!