23. 9. 2019

Stříbrný z Eura 96 i trenér reprezentací. Jan Suchopárek slaví 50. narozeniny

Bývalý obránce pražské Slavie, Štrasburku i národního týmu Jan Suchopárek slaví v pondělí 23. září padesáté narozeniny. Stříbrný medailista z evropského šampionátu v roce 1996 působí nyní v roli hlavního kouče českého národního týmu do 18 let.

"Já nikdy nebyl žádný velký talent, obratnost, rychlost, výskok, to mezi moje přednosti nepatřilo. Ale byl jsem buldok, se vším jsem se dokázal porvat. Když se tak za sebou ohlédnu, snažil jsem se na hřišti dělat všechno na maximum, po trénincích jsem si přidával už jako kluk i potom v dospělých," vystihl svou silnou stránku Suchopárek.

Po dětských začátcích na Kladně přešel na vojnu do Dukly Praha, kde skóroval hned při svém ligovém debutu proti Slovanu Bratislava. V roce 1991 přestoupil do Slavie, kterou o pět let později dovedl jako kapitán k prvnímu ligovému titulu po téměř půl století. Během stejné sezony zažil tažení "sešívaných" Pohárem UEFA, jenž skončilo až v semifinále.

"Dalo by se říct, že to pro mě byl takový rok snů. Už někdy v březnu jsem se dohodl na letním přestupu do Štrasburku, hrál jsem pohárové semifinále, pak jsme se Slavií udělali titul a krátce nato přišlo stříbro na mistrovství Evropy," zrekapituloval životní rok.

V reprezentaci debutoval ještě ve federální éře v září 1991. Během následujících devíti let v ní odehrál 61 zápasů a vstřelil čtyři góly včetně důležité vyrovnávací trefy v kvalifikaci ME 1996 v Norsku či úspěšné hlavičky, kterou otevřel skóre v závěrečném duelu základní skupiny Eura v Anglii proti Rusku.

Po šampionátu odešel do Racingu Štrasburk, který za něj Slavii zaplatil 20 milionů korun. Po třech sezonách přestoupil do druholigového TeBe Berlín, ten se ale o rok později dostal do finančních problémů a byl přeřazen do regionální soutěže. Suchopárek se vrátil do Slavie, ale i kvůli několika zraněním se v ní tentokrát příliš neprosadil a vypadl i z reprezentace.

V létě 2003 se vrátil do Kladna, v jehož barvách odkopal ještě dvě sezony ve druhé lize. V klubu zároveň působil i jako šéftrenér mládeže, v roce 2010 si jej bývalý spoluhráč Luboš Kozel vybral jako asistenta v Dukle.

Stejnou funkci zastával u reprezentační jednadvacítky, před třemi lety převzal výběr do 19 let a vzápětí s ním postoupil do semifinále ME. Na závěrečný turnaj dovedl své svěřence i letos.

"Devatenáctka je na rozhraní mládežnického a dospělého věku. Osobně cítím, že k této kategorii tíhnu více než k dospělým," řekl Suchopárek, který občas nastoupí v "pralesní" lize za Družec, kde žije. "Je mi jasné, že z někdejší slávy se prostě žít nedá," prohlásil otec dcer Lenky a Terezy, které má s manželkou Eliškou.

Po letním evropském šampionátu hráčů do 19 let převzal český tým do 18 let, se kterým již absolvoval Memoriál Václava Ježka, kde mladí Češi porazili Maďarsko i Lotyšsko a prohráli až ve finále s Ukrajinou na penalty.