28. 3. 2019

Suchopárek a Kotal: Český mládežnický fotbal jde nahoru

Podle trenérů úspěšných výběrů do devatenácti a sedmnácti let Jana Suchopárka a Václava Kotala na tom český fotbal není tak špatně, jak by se mohlo zdát. Stále však podle nich nemůže pomýšlet na to, aby třeba jako nedávno v Anglii dostali v reprezentačním áčku šanci hned dva osmnáctiletí hráči.

Anglie minulý týden v kvalifikaci mistrovství Evropy nasadila Jadona Sancha a Calluma Hudsona-Odoie a poprvé dala v mezistátním zápase šanci dvěma osmnáctiletým nebo mladším hráčům. Čeští fanoušci se podle Suchopárka něčeho podobného nejspíš zatím nedočkají.

"Před kvalifikací hráli někteří kluci druhou dorosteneckou ligu a z té se do áčka nedostanete," řekl Suchopárek, který dovedl devatenáctku podruhé za poslední tři roky na mistrovství Evropy. "Máme tým, který postoupil, ale koukněte se na soupeře, kteří naše vrstevníky posouvají do vyšších kategorií. Z toho pohledu je to neporovnatelné," dodal.

Kotal, jehož sedmnáctka si místo na Euru vybojovala po čtyřech letech, si však myslí, že postupem času by se měla situace zlepšovat. "V sedmnáctce mám už hráče z akademií, takže se ukazuje, že soustředit v nich mladé hráče byl dobrý nápad," prohlásil.

V nejbližší době by se mohl stát výjimkou Adam Hložek, který se v šestnácti letech zabydlel v základní sestavě Sparty. O jeho povolání už uvažoval trenér české jednadvacítky, ale hráč nakonec zůstal v sedmnáctce a byl jedním z klíčových strůjců postupu.

"Proto přemlouvám trenéry v klubech, aby hráče posouvali výš. Ale u sedmnáctky stačí, když hrají i v devatenáctkách," dodal Kotal.

"Je potřeba spolupracovat s kluby, které mají přednost, to je jednoznačné. Ale stálo by za to nedržet hráče, aby zachraňovali nižší kategorie, ale posouvat je dál," přidal Suchopárek.

Nastupování ve starších kategoriích by navíc pomohlo vyřešit i zásadní nedostatek českých mladíků ve srovnání se světem. "Jdou do zápasu jako nevěřící lidé, kteří nezažili pocit dospělého hráče, a proti nim stojí hráči, co už to zažili. Hudson-Odoi sice taky nehraje v Chelsea v základu, ale šanci v áčku dostal, protože trenér v něm vidí potenciál," přidal.

"My to dělat nemůžeme, protože naši hráči nehrajou. Občas hráče brzdíme v rozletu. Třeba je v klubu vezmou do áčka na přípravu, ale pak je vrátí do dorostu a jejich motivace i výkonnost logicky klesne. Navíc, jak se vydají ze všech sil, aby se vyrovnali dospělým, tak jsou přetrénovaní a všichni pak o nich říkají, že na to nemají," dodal.