23. 3. 2023

Suchopárek: Experimenty neplánujeme, chceme odpovídající výsledky

Reprezentaci do jednadvaceti let čekají v rámci březnového srazu dva přípravné zápasy. Nejprve se utká s Belgií, následně vyzve Nizozemsko. Trenér Jan Suchopárek to bere jako vrchol přípravy před červnovým mistrovstvím Evropy.

"Vnímáme to tak z důvodu, protože žádný další zápas nás už před turnajem nečeká. Bude to skvělá prověrka proti týmům, které stejně jako my míří na mistrovství Evropy," říká kouč českého národního týmu před pátečním duelem s Belgií, který se hraje od 18:00 v tréninkovém centru Pinatar ve Španělsku.

A přímým přenosem jej vysílá FAČR.TVDruhý březnový zápas je na programu v pondělí ve 14 hodin proti Nizozemsku a vysílat jej bude ČT sport.

Český tým se na závěrečném turnaji ve skupině C utká s Anglií, Německem a Izraelem. Březnoví soupeři, Belgie a Nizozemsko, figurují ve skupině A společně s Portugalskem a Gruzií.

„V obou týmech došlo ke změnám kvůli zraněním nebo posunu do A týmu, ale to je podobné i u nás. Belgie i Nizozemsko hrály naposledy v září, od té doby se nesešly. Také pro ně jde o důležitou přípravu i s ohledem na nominaci na samotný turnaj,“ uvedl trenér na předzápasové tiskové konferenci.

„Hráči, kteří jsou posunutí do A týmu, by u nás patřili do kádru, o těch se bavit nemusíme. Ale chybí nám obecně hráči ve středu hřiště, jako třeba Filip Souček nebo Honza Žambůrek. Potřebujeme vyzkoušet i hráče místo stopera Martina Vitíka, který v kvalifikaci odehrál prakticky vše. Na pozici středních obránců máme ale z čeho vybírat,“ reagoval trenér Suchopárek na dotaz týkající se hráčů, které v nominaci postrádá a plánoval je vyzkoušet. 


„Co se týče Filipa Součka, tak u něj šlo o dost velké poranění kotníku, které se hojí dlouho. Zranění vyřadilo ze hry i Daniela Filu například," zmínil kouč útočníka, který byl s pěti góly nejlepším střelcem týmu v kvalifikaci. "Jsou tam i další kluci, kteří se mohou dostat do formy během několika týdnů, takže není vyloučeno, že se mohou v nominaci na turnaj představit."

Do reprezentačního áčka se posunuli před březnovým srazem čtyři hráči - obránci Vitík s Davidem Juráskem, záložník Matěj Jurásek a útočník Tomáš Čvančara. Zda budou v červnu startovat na finálovém turnaji v Gruzii, zatím není jisté.

„Hlavní slovo budou mít trenéři áčka a pokud kluci budou mít výkonnost na to, aby zůstali v áčku, tak je to jasná priorita. Pokud ale budou k dispozici všichni čtyři pro Euro jednadvacítek, tak budeme pochopitelně rádi. Zároveň se domnívám, že máme dostatečnou kvalitu, abychom je dokázali nahradit," uvedl trenér Suchopárek. 

A co očekává od Belgie, pátečního soupeře? "Belgičani hrají v rozestavení 3-4-3, což praktikuje i několik klubů v české lize včetně Sparty, která je momentálně úspěšná. Je to variabilní systém, který nabízí hodně variant třeba pro rozehrávku. Belgické mužstvo dobře pracuje a je z nich cítit velká energie. Mají vždy snahu v ofenzivě jít jeden na jednoho, po ztrátě míče se hned snaží o jeho okamžitý zisk zpět. Jsou rozhodně na špičkové úrovni, hodně se to blíží německému fotbalu,“ má jasno kouč, který si nemůže vynachválit podmínky a prostředí tréninkového centra Pinatar. Ve španělském městě na pobřeží Středozemního moře se "Lvíčata" připravují od pondělí a odehrají zde také oba zápasy. 

Zkušený kouč kvituje i fakt, že se mužstvo nemusí během srazu přesouvat a vše se odehrává v jedné destinaci, což například během posledního srazu v listopadu nebylo možné. „Soustředění má úplně jiné grády, to je vidět na první pohled. Není to jen o samotných hráčích, ale také o tom, že jsme na jednom místě, nemusíme cestovat a přesouvat se, netrápí nás zranění atd. Všechno je zde na špičkové úrovni, v Pinataru jsme velmi spokojeni. Věříme, že se to projeví i na výkonech a výsledcích," potvrdil trenér, jenž nastínil i plány, co se týče složení týmu pro nadcházející zápasy.

„Plánujeme vidět hráče nejen v tréninku, ale i v utkáních. Je ale důležité, aby i výsledky byly odpovídající týmu, který se připravuje na mistrovství Evropy. Určitě nebudeme experimentovat ve smyslu toho, že bychom prostřídali během jednoho zápasu všechny hráče. Pokud někdo nezasáhne do prvního zápasu, tak se může představit v tom druhém utkání," dodal kouč. 

Fotografie k článku