15. 11. 2021

Suchopárek: Musíme odčinit nepovedený výkon a výsledek v Anglii

Po čtyřech úvodních výhrách zažila česká jednadvacítka v probíhající kvalifikaci o postup na evropský šampionát první prohru v zápase v Anglii. Nyní čeká svěřence trenéra Jana Suchopárka druhý listopadový test proti Slovinsku. 

Trenére, jak se těšíte na zápas ve Slovinsku? S čím do něj mužstvo půjde? 

Musíme jednoznačně odčinit nepovedený výkon a výsledek v Anglii. Je to v silách našeho mužstva. Chceme vyhrát každé utkání a věřím, že se od toho bude odvíjet i náš výkon.

Jaká je nálada v týmu? Jakou sílu cítíte momentálně z týmu?

Měli jsme dva dny na to, abychom zregenerovali síly. Měli jsme dobrou cestu do Slovinska a podmínky zde máme perfektní. Měli jsme na hotelu teambuilding, i díky tomu jsme chtěli dostat do hráčů jiné myšlenky. Věřím, že se to projeví na předzápasovém tréninku i potom v samotném zápase.

Myslíte, že zápas v Anglii byla anomálie a hráči si zaslouží důvěru?

Snažíme se pracovat z dlouhodobého hlediska tak, aby mužstvo mělo tvář a kostru. Důležitost je vždy v pokutovém území, tam jsme byli nepřesvědčiví, v tom musíme na hráče neustále apelovat, abychom kvalitu zvyšovali. Abychom zápasy zvládali, tak musíme dávat branky a musíme být kvalitnější v pokutovém území.

Jak se dá do hráčů podle vás sebedůvěra dostat?

Myslím, že to hráči zvládli sami už při zápase v Anglii. Prvních třicet minut byli ustrašení a soupeř využil naše špatná řešení určitých situací. Ale můžete pracovat třeba s tím, že poslední padesát minut jsme porazili Anglii 1:0 na jejich hřišti. To není tak úplně špatné a dá se od toho odpíchnout. Chtěli jsme si to s nimi rozdat padesát na padesát, ale oni mají kvalitu úplně jinde. A my si to v určitou chvíli neuvědomili, hráčli jsme bohorovně a soupeř potrestal téměř vše. Nesmíme připustit znovu takové chyby v rozehrávce a soupeři to zjednodušovat.

Na co si musíte dát ve Slovinsku největší pozor? 

Slovinci hrají určitě jinak než Anglie, ale neřekl bych, že mají horší kvalitu. Slovinci umí hrát jeden na jednoho, jsou rychlí a umí využít šance k protiútoku. Nesmíme jim tedy dát prostor. A musíme se poučit, abychom jim nedali šance z vlastních chyb stejně jako tomu bylo v Anglii. Kvalitu máme a jsme schopni soupeře potrestat a potrápit. Jejich mužstvo se může asi z poloviny obměnit, ale jsou to třeba střídající hráči, takže to nebudou žádní nováčci. Mají konsolidované mužstvo a nebude to jednoduché utkání.

Plánujete změny v sestavě? I třeba s ohledem na zdravotní stav...

Nějaké změny v sestavě chystáme, ale nebude to nic výrazného. Hráči musí pracovat tak, aby na případný nepovedený zápas zareagovali poctivou prací v tréninku. Neznamená to, že je hodíme přes palubu. Máme i nějaké zdravotní problémy, ale žádné zásadní, nastoupíme v plné síle.

Václav Sejk mluvil o tom, že mužstvo nechce hrát o druhé místo, ale až do konce bojovat o první místo s Anglií. Je pro vás jako pro trenéra dobré vědět, že hráči takhle přemýšlí?

Jsme takhle nastavení v realizačním týmu a věřím, že i hráči, takže je jen dobře, že tohle Václav řekl. Bylo by fajn, pokud bychom dokázali Anglii v červnu v odvetě porazit a rozhodlo by to o našem postupu. Před tím nás ale čeká ještě spoustu zápasů, které musíme zvládnout. 

U21: přesun do Slovinska k důležité bitvě