16. 11. 2021

Suchopárek po Slovinsku: Podzim dopadl slušně, takové dva mínus

Reprezentační jednadvacítka zakončila kalendářní rok 2021 remízou 1:1 ve Slovinsku. Po šesti zápasech kvalifikace o postup na ME U21 tak má třináct bodů. Jak hodnotil utkání ve Slovinsku trenér Jan Suchopárek?

„Myslím, že utkání bylo podle našich očekávání. Byl to spíše boj než hezký fotbal. Zkomplikovali jsme si situaci vyloučením a nedohraným soubojem po rohovém kopu. I přes to, že hrajete v deseti, tak se na takovou věc musíte soustředit. Musím ale kluky ocenit v tom, že se zformovali a všechny pokyny, které jsme si řekli, plnili. Bod jsme si ale zasloužili, vyrovnávací branka byla odměnou za naši aktivitu i přes to, že jsme hráli v deseti. Jsme za bod rádi, protože v současné situaci řeší poměrně nadějně to, že můžeme hrát o první dvě místa,“ uvedl trenér Suchopárek na pozápasové tiskové konferenci.

Trenére, brzké vyloučení paradoxně možná pomohlo, protože z nich spadla nervozita. Souhlasíte?

Mnohem víc jsme po vyloučení běhali. Měli jsme na začátku zápasu vyřešit některé situace lépe, Lukáš Červ v druhém poločase opět přinesl určité oživení do pohybu celého mužstva. Hráči po vyloučení neměli zkrátka co ztratit a byli i díky tomu odvážnější, to je pravda.

Adam Karabec dostal dvě žluté karty v rozmezí pěti minut. Po první kartě byl slyšet pokyn "nenech se vyprovokovat", ale za chvíli byl Adam vyloučen. Budete mu to vyčítat?

Hráči dostali pokyny, aby soupeře dostupovali, ale nefaulovali. U Adama samozřejmě defenziva je určitým nedostatkem. Oba fauly pramenily i z toho, že zápas byl hlavně boj a Adam nebyl tak často na míči, jak by chtěl. Z toho pak pramenila určitá frustrace. Červené karty se zkrátka ve fotbale stávají, věřím, že se z toho poučí a vezme si z toho to dobré. Naštěstí jsme dokázali zápas aspoň vyrovnat. Takové věci, co se týče nekoncentrovanosti a náladovosti nejsou jen o něm, tyhle problémy je potřeba odstranit u více hráčů, aby je to nelimitovalo přímo ve hře.

 

Poslední čtvrt hodinu jste soupeře zavřeli a oni nevěděli v podstatě co hrát? Čím to podle vás bylo? Jen tím zmíněným běháním?

Já si nemyslím, že bychom je úplně zamkli, ale byli jsme nebezpeční i v oslabení. Hráči to odmakali, šli nadoraz a bylo tam spoustu dobrý individuálních výkonů. Možná bychom v jedenácti vyhráli, ale možná také ne. Jak už bylo řečeno, hráči neměli po vyloučení a inkasované brance, co ztratit. Jsme rádi, že jsme to zvládli zremizovat, ale pokud se chceme posouvat, tak se nám to už nesmíme stávat. Máme před sebou ještě spoustu práce.

Po šesti zápasech kvalifikace má tým třináct bodů. Jak jste spokojený s podzimem?

Jsem spokojený s počtem bodů. Situace nebyla jednoduchá, ale povedl se nám výborný vstup zvládnutým zápasem se Slovinskem doma. Z hráčů pak spadla nervozita a vyhráli jsme úvodní čtyři zápasy. Poté nás čekal největší favorit v podobě Anglie. Tento zápas se nám nepovedl, ale bod ze Slovinska nám pomohl. Dopadlo to slušně, takové dva mínus.

Co je potřeba zlepšit?

Je potřeba pracovat na všech aspektech hry, ale myslím, že se můžeme opřít o defenzivní činnost a střed pole. Máme nedostatky, co se týče finální fáze. Je to o tom, aby hráči byli 100% koncentrovaní na vše, co dělají v reprezentaci i v klubech. Je to hodně o výběru místa a na tom musíme pracovat.

Přesto se ale opět prosadil hrotový hráč, tentokrát Tomáš Čvančara. Jste rád, že se útočníkům daří?

Já nechci, aby útočníci byli „brániči“. Na druhou stranu se mi líbí, že všichni hrotoví hráči jsou schopni pomáhat svou prací mužstvu. A navíc ještě dávají branky, jsme rádi, že je máme. Ale i oni mají před sebou spoustu věcí, které musí zlepšit. 

Slovinsko U21 - ČR U21 (16. 11. 2021)