15. 1. 2023

Tomáš Galásek slaví 50. narozeniny

Bývalý hráč českého národního týmu a v současnosti asistent trenéra Jaroslava Šilhavého u české reprezentace Tomáš Galásek slaví v neděli 15. ledna své 50. narozeniny. 

Během hráčské kariéry dosáhl fotbalista Tomáš Galásek, který se narodil 15. ledna 1973, největších úspěchů během působení v nizozemské lize. S českou reprezentací si zahrál na dvou mistrovstvích Evropy - z Portugalska 2004 si přivezl bronz.

Na světovém šampionátu v Německu 2006 byl dokonce kapitánem národního týmu. Dnes se Galásek, který žije s rodinou v Německu, věnuje trenérské práci.

Rodák z Frýdku-Místku začínal s vrcholovým fotbalem v ostravském Baníku, odkud si v roce 1996 vyvzdoroval přestup do nizozemského Tilburgu.

Nejslavnější období zažil po roce 2000 v Ajaxu Amsterodam, se kterým se dvakrát stal nizozemským mistrem, také dvakrát vyhrál tamní pohár a pyšnit se může i 26 odehranými zápasy v Lize mistrů. Poté hrál dva roky v německém Norimberku, po jeho sestupu se ale v roce 2008 nakrátko vrátil do Baníku.

Konec kariéry strávil Galásek v Borussii Mönchengladbach, od roku 2009 pak nastupoval v bavorském klubu FSV Erlangen-Bruck v šesté německé soutěži, kde také zahájil trenérskou dráhu. V uplynulé dekádě si dvakrát vyzkoušel i práci asistenta trenéra české reprezentace (za Michala Bílka a Jaroslava Šilhavého), v minulé sezoně pak usedl na lavičku Baníku. Nejprve jako spolupracovník Ondřeje Smetany a po jeho odvolání byl až do konce ročníku hlavním koučem.

Za celou Fotbalovou asociaci České republiky i národní tým přejeme vše nejlepší a pevné zdraví do dalších let.