10. 9. 2020

Trenér Šilhavý po hektickém srazu: Síla týmu je velká

V pátek dovedl českou fotbalovou reprezentaci k výhře na Slovensku 3:1, ale další zápas v Olomouci proti Skotsku (1:2) už trenér Jaroslav Šilhavý sledoval jen na dálku v televizi. Hygienická stanice nařídila kvůli dvěma pozitivním testům na COVID-19 původní tým rozpustit.

„Ještě, než začneme mluvit o fotbale,“ řekl Jaroslav Šilhavý, „tak bych chtěl oběma pozitivně testovaným popřát hodně zdraví. Všem lidem přeju, ať se jim ta nemoc vyhýbá. Zdraví je nejdůležitější!“

Sraz ovlivnily dva pozitivní testy na COVID-19. Jak jste to vnímal?

Tým absolvoval víc testů, než nařizuje protokol UEFA. Splnili jsme všechno, co ten dokument požaduje, a nic jsme neporušili. Na vlastní oči jsem viděl, kolik úsilí tomu lidé kolem manažera Libora Sionka věnovali, abychom všechny regule dodrželi. Každý člen týmu musel mít negativní test ještě před začátkem srazu, ale přesto jsme potom v úterý jeden pozitivní test měli.

Podle odborníků bychom tomu nezabránili ani v případě, že bychom testovali o den dřív, protože v pondělí by ten test zkrátka ještě pozitivní nebyl. Riziko můžete snížit, ale ne úplně odstranit. Kompetentní lidé kolem nároďáku a fotbalové asociace se teď samozřejmě budou bavit, jestli ta naše opatření nejde ještě zpřísnit. Co budeme moci udělat, to uděláme. Na druhou stranu nejsme jediná reprezentace, která v tomto směru měla problémy, ale jen my bohužel dopadli takhle. A ještě jednu věc bych chtěl v téhle souvislosti říct.

Ano?

Chápu kluby, že o své hráče mají strach, protože je čekají důležité zápasy v lize nebo evropských pohárech. To jim nikdo nemůže zazlívat. Ale zároveň bych chtěl zdůraznit, že jsme s nimi vždycky komunikovali. Já s trenéry, manažer Libor Sionko zase s členy vedení. Tak to bylo i před tím posledním srazem. Vždycky jsme byli otevření komunikaci. Rozhodně nechci s nikým bojovat. Z úspěchu jednotlivých klubů v evropských pohárech může těžit i reprezentace, a naopak z úspěchů reprezentace zase kluby.

Pojďme postupně. Jak moc ovlivnily přípravu na Slovensko události předchozích dnů a právě pozitivní test u jednoho člena širšího realizačního týmu?

Rozhodně to nebyla standardní příprava. Samozřejmě nás mrzelo, že máme pozitivní test. Z preventivních důvodů nám navzdory negativním testům z týmu vzali Patrika Schicka a Tomáše Součka, což jsem nečekal.

UEFA v takových situacích prosazuje jiný postup, ale musíme se řídit i hygienickými autoritami. Každopádně to byl velký zásah do týmu, protože jsme měli připravenou nějakou strategii a podobně. Museli jsme také přehodnotit cestu a místo letadlem jet čtyřmi autobusy, a ještě navíc o den později. Těch problémů jsme zkrátka museli řešit poměrně dost.

Nakonec jste ještě tři hodiny před zápasem nevěděli, jestli na Slovensku nastoupíte, protože se zdržely výsledky kontrolních testů. Jak nepříjemné to čekání bylo?

Jedeme na stadion? Nejedeme? Ta nejistota samozřejmě byla nepříjemná. Až kolem šesté hodiny jsme se dozvěděli, že hrát budeme. Do výkopu nescházely ani tři hodiny. Ale stejně to kluci odehráli tak, jak to nakonec odehráli – výborně.

S výkonem musíte být spokojený, že?

Hráči po tom všem předvedli skvělý výkon. Deset měsíců jsme se neviděli, ale stejně jsem z toho týmu cítil sílu, kvalitu, radost ze hry, ale i zodpovědnost. Kluci zaslouží velkou pochvalu a respekt. Nechtěl bych, asi se v tom zmatku na tohle všechno zapomnělo.

Jak se vám líbil výkon Adama Hložka, který se v osmnácti letech stal nejmladším hráčem v historii české reprezentace?

Chválil jsem ho už na tiskové konferenci po zápase. Ač mladíček, tak se toho zhostil velmi dobře. Bojoval sám na hrotu s agresivní a důraznou obranou, dostával od cesty, ale poradil si. Potvrdil ty výkony, na jejichž základě se dostal do nominace. Kdyby dal gól, a šance na to měl, tak by to bylo příjemné, ale i tohle pro něj byla obrovská zkušenost. Má před sebou velkou budoucnost. A pokud takhle bude pokračovat, bude nedílnou součástí reprezentačního áčka.

Jak těžké bylo říct hráčům, že se tým kvůli druhému pozitivnímu testu na koronavirus rozpouští a do Olomouce nepojede?

Měl jsem smíšené pocity. V kabině jsme hráčům děkovali za výkon a za výsledek, ale taky jsem jim oznámil, že končíme. Viděl jsem na nich zklamání. Ale nemohli jsme nic dělat a museli jsme se tomu rozhodnutí podřídit. V pondělí, když hráči měli kontrolní testy negativní, tak někteří chtěli do Olomouce ještě vyrazit. To samozřejmě kvůli karanténnímu nařízení nešlo, ale i tak si takových reakcí moc cením.

Druhý den po zápase na Slovensku, tedy v sobotu, začal David Holoubek skládat nový tým. Jak moc jste se na tom podílel vy a vaši asistenti?

Nominace vznikla po vzájemné komunikaci s Davidem Holoubkem, ale co se týče koučování a taktiky, tak už to bylo plně v jeho režii. Až po zápase jsem mu napsal, ať všem vyřídí gratulaci, že se rvali jako lvi.

Chyběl bodík, ale ostudu neudělali. Pro ty kluky to byla šance, jak se ukázat v reprezentaci, a ta se neodmítá. Zároveň bych chtěl poděkovat všem lidem, díky kterým bylo v Olomouci všechno připravené – od hotelu až po stadion. Pečlivě se chystali dlouho dopředu a i díky tomu mohl nový tým hrát, protože řešit ještě tohle všechno by bylo asi složité.

Některé hráče z toho provizorně složeného týmu jste měl mezi náhradníky už při původním výběru. Řekl si někdo o to, abyste je sledoval podrobněji?

Některé sledujeme dlouhodobě. A teď jenom potvrdili, proč je mezi adepty máme. S některými musíme počítat.

Po prvním srazu je Česko na druhém místě své skupiny Ligy národů, jen bod za vedoucím Skotskem. Jaké má podle vás česká reprezentace vyhlídky před dalšími srazy?

Kluci jsou připravení se rvát, pořád chceme hrát o první místo. Věřím, že to ukážeme hned při dalším srazu. Síla týmu je velká.

Nebojíte se, že i další srazy může koronavirus ovlivnit?

Když to všechno kolem sebe vidím, tak se obávám, aby UEFA nebo FIFA ještě nerozšířily možnost pro kluby nepouštět hráče na reprezentační srazy. Už teď to je za určitých okolností možné. Pak by to bylo hodně složité. Ale snad se to nestane. A když ano, a teď jenom hořce vtipkuji, umíme improvizovat, jak jsme teď viděli.