4. 9. 2020

Trmal: angažmá v Portugalsku je velkou výzvou

Když od kamarádů v jednadvacítce občas zaslechne, že je specialistou na zápasy se San Marinem, bere narážky se svým obvyklým úsměvem na tváři. 

Brankář Matouš Trmal v kvalifikaci o postup na ME nastoupil dvakrát – v obou případech proti outsiderovi – a ve středečním utkání bez větších starostí vychytal nulu stejně jako před deseti měsíci v Chomutově.

Trmal, od srpna nová posila portugalského klubu Vitoria Guimaraes, si i tak kvalifikačního startu váží. Ale plnou hlavu teď už má pondělní velké bitvy s Chorvatskem, která může napovědět hodně o českých postupových ambicích.

„San Marino jsme zvládli s přehledem, byl to zápas především o nás samotných. Nepřipouštěli jsme si možnost nějaké ztráty. Sešli jsme se po deseti měsících, byl to spíš zápas na takové sehrání. Je dobře, že to přišlo zrovna před Chorvaty,“ říká Trmal.

A zároveň touží po tom, aby se zopakoval scénář z loňského listopadu: šestibranková výhra se San Marinem a následný plný bodový zisk proti Chorvatsku, na jehož půdě Češi vyhráli 2:1. „Bylo by super, kdyby to vyšlo podobně. Brali bychom to všichni všemi deseti.“

Před rokem Trmal při listopadovém srazu také odchytal duel proti San Marinu a v Chorvatsku z lavičky kryl záda tradiční jedničce Martinovi Jedličkovi. Nijak neřeší, jak se brankářský rébus vyřeší směrem k pondělku.

„Nechám to na trenérech. Já jsem připravený, ale v tomto týmu přijmu jakoukoliv roli. Máme super partu i mezi gólmany, přejeme si jen to nejlepší a všem záleží na týmovém úspěchu,“ líčí Trmal.

Vytáhlý gólman na zářijový sraz přijel poprvé v kariéře jako krajánek. Trmal se totiž rozkoukává ve zcela novém prostředí: v létě zamířil ze Slovácka na vysněné zahraniční angažmá, když jej oslovila zajímavá nabídka z portugalského klubu Vitoria Guimaraes. Znojemský odchovanec netají, že první kroky na nové štaci pro něj byly složité, když opustil komfortní zónu v domácích podmínkách.

„Docela to na mě dolehlo, skočil jsem do úplně nového prostředí, neznal jsem řeč… Nejde o fotbal jako takový, v přípravě to zvládám poměrně v pohodě. Spíš všechno kolem: rozkoukávám se, ale každým dnem to je lepší. Každou chvíli se snažím makat na portugalštině, což mi usnadní adaptaci. Nejde jen o civilní život, pro mě jako pro gólmana je komunikace na hřišti strašně důležitá,“ popisuje Trmal.

Portugalská štace jej ale vnitřně nabíjí. „Strašně jsem si chtěl angažmá venku vyzkoušet, tohle je velká škola. V Guimaraesi máme neskutečné podmínky, v tréninkovém centru pět hřišť, starají se o nás třeba čtyři maséři a fyzioterapeuti. Opravdu jsem na to zíral. Pokud jsem si myslel, že u nás v lize je servis na špičkové úrovni, tak tady jsou ještě o něco dál. Vážím si, že mám takovou šanci a chci se o ni poprat. Možnost hrát zápasy proti klubům jako Benfica Lisabon nebo Porto je pro mě obrovskou motivací,“ uzavírá Trmal.

ČR U21 - trénink 3. 9. 2020