13. 11. 2017

U15: Závěrečné představení v Argentině

Nově se tvořící reprezentační výběr do 15 let se na turnaji v Argentině chystá k poslednímu utkání. Závěrečný duel ve skupině odehraje dnes večer proti Uruguayi, která figuruje ve skupině A těsně před českým týmem.

Svěřenci Antonína Baráka a Jiřího Vorlického se během jednoho dne museli vzpamatovat z vysoké porážky od Kolumbie a budou chtít zakončit své působení na turnaji co možná nejlepším způsobem.

„Chceme pokračovat v herních principech, které jsme pro tento turnaj nastavili a za které nás i všichni soupeři ocenili. Každopádně se ale chceme minimálně přiblížit výkonu z utkání proti Argentině a případně ho ještě vylepšit,“ popisuje záměr českého týmu trenér Barák, který se včera společně s dalšími členy realizačního týmu zúčastnil semináře na téma rozvoje mládeže. Za přítomnosti všech účastníků a především ambasadora turnaje Davida Trezegueta, Češi prezentovali koncepci práce s mládeží i kroky, které mají vést k všesportovnímu rozvoji dětí.


„Seminář trval necelé dvě hodiny a dostali jsme v něm opravdu hodně prostoru i dotazů ze strany našich kolegů. Stejně tak příspěvky od Davida Trezegueta byly podnětné. On v Argentině vyrostl a velmi jasně definoval rozdíly v evropském a jihoamerickém fotbale, které jsou výrazné. Ani jsme to nečekali, ale problémy, které řešíme my a které se řeší tady jsou zcela jiného rázu. Máme hodně poznatků i nabídek ke spolupráci a konfrontaci do budoucna,“ popsal bezprostřední vjemy Ondřej Lípa, který prezentoval projekty FAČR společně s trenéry Barákem a Vorlickým.

Češi si i přes vysoké porážky se soupeři opět vyslechli pozitivní hodnocení jejich účasti na turnaji. „Když jsem slyšel, jakou cestou jste se rozhodli vydat, můžu jen říci, že je to výborný směr, přestože to bude chtít čas a trpělivost. Vaše hra tady a výkony některých hráčů, i přes věkový rozdíl, jsou ale opravdu inspirativní a skvělé. Ten malý kluk s číslem 13 (Štěpán Kozel - pozn.redakce), to je génius. Upřímně bych si přál, abychom měli také takhle nadané hráče,“ odpovídal na otázku dojmů z účasti Čechů zkušený kolumbijský trenér Jorge Serna, který vede výběr do 15 let na tomto turnaji už potřetí v řadě. „Když ostatní týmy slyšely, že jsme sem přijeli s mladšími kluky, kteří spolu hrají úplně poprvé, kroutily hlavami. Například Uruguay má za sebou s tímto výběrem 30 utkání, což je obrovské číslo,“ doplňuje trenér Jiří Vorlický.

Do posledního zápasu se Češi vydají opět s čistou hlavou a odhodláním uspět proti silnému soupeři, na kterého jej připravují i další trenéři, kteří mají v realizačním týmu Antonína Baráka svou nezastupitelnou roli. Roman Kučera s Peterem Zapletalem připravují hráče na obranné a útočné standardní situace, ve kterých je český tým zatím velmi úspěšný i přes výrazný fyzický deficit. „Mám radost z toho, že kluci dokázali být i nebezpeční. Vždy je to o odvaze a načasování, což vedlo ke dvěma gólům ze standardních situací,“ chválí svěřence Petr Zapletal. „Říkáme klukům základní principy a zásady, ale přesto je necháváme, aby se na hřišti hlavně rozhodovali sami a dokázali sami reagovat na dané situace,“ doplňuje Roman Kučera.

Výborné výkony, i přes velký počet inkasovaných branek, předváděli doposud na turnaji také brankáři. „Řešíme hlavně organizaci defenzivy a rozehrávku tak, aby z toho tým mohl těžit směrem dopředu. Především se ale kluky snažím udržet v dobré náladě,“ uzavírá spolupráci týmu trenér gólmanů Martin Svoboda.

Poslední utkání ve skupině proti Urugayi začíná dnes pozdě večer ve 22:45 českého času a diváci jej mohou sledovat prostřednictvím streamu ZDE.