8. 11. 2022

U16: Češi porazili Slovince i v oslabení, výhru trefili Beran se Švancarou

Česká reprezentace do 16 let vyhrála první ze dvou přípravných zápasů proti Slovinsku v tomto týdnu. Výhru v úterním utkání zařídili svými góly Štěpán Beran a Daniel Švancara. Domácí snížili z penalty.

Český tým byl od úvodní minuty aktivnější, než domácí a v úvodních deseti minutách se dostal k několika náznakům šancí, ale gólově se neprosadil. Českou hru i nadále dirigoval ve středu hřiště Kryštof Čížek, nejmladší hráč českého mužstva, které se dokázalo prosazovat průnikovými přihrávkami jak středem hřiště, tak i po stranách, kde se čeští mladíci díky dobrému pohybu dobře doplňovali.

Domácí se do první nadějné situace dostali v osmnácté minutě po akci po levé straně hřiště, ale zpětnou přihrávku v pádu odvrátil český obránce. V pětadvacáté minutě zahrával Čížek rohový kop a domácímu brankáři u zadní tyč míč vypadl z rukavic, v následné skrumáži se ale české mužstvo ke střelu nedostalo. Záložník pražské Slavie Čížek se ujal o chvilku později také exekuce přímého kopu z pravé strany a domácí obrana měla opět s dobrým centrem problémy. Nakonec se ke střele z úhlu dostal Lukáš Moudrý, ale brankář byl připraven a míč vyrazil. Po následném rohu hlavičkovali čeští hráči vedle branky.

České mužstvo se nakonec ujalo vedení ve 36. minutě. Kryštof Čížek si prohodil míč na hranici vápna kolem obránce, míč se následně dostal až na druhý roh pokutového území ke kapitánu Štěpánovi Beranovi, který pravačkou křižnou střelou poslal míč do sítě.

Druhý gól do slovinské sítě padl ve 43. minutě po fantasticky provedeném rychlém brejku. Stoper Kulyk zastavil míč mířící do vápna, středem hřiště našel Moudrého, ten po pár rychlých krocích vyslal za obranu Nechvátala, jenž přesnou přihrávkou našel Švancaru, jemuž padl míč přesně do kroku a poslal jej přesně k tyči.

Na začátku druhého poločasu se po rohu a centru Naskose dostal k hlavičce za domácí obranou Nechvátal, ale zády k brance přestřelil. V šestapadesáté minutě se protáhl po levé straně hřiště střídající Penxa a centrem našel na zadní tyči Berana, český kapitán ale svůj druhý gól v zápase nepřidal, když trefil míč přímo do rukavic přemisťujícího se brankáře.

V devětašedesáté minutě se do velké šance dostával domácí hráč, který po pasu za obranu běžel sám na brankáře, ale Jakub Kolísek skvělým zákrokem míč odvrátil na poslední chvíli na roh. Po něm čeští mladíci ztratili míč na hranici vápna a domácí Kurtovič zakončoval do odkryté branky, ze které míč odvrátil David Řeháček. Podle rozhodčích ale míč trefil rukou, dostal červenou kartu a penaltu následně proměnil Kurtovič a snížil na 1:2.

Domácí výběr se v závěru snažil aktivní hrou o vyrovnání, ale čeští mladíci poctivou a pozornou defenzivní prací soupeře nepustili do dalších šancí a výhru si vzít nenechali. Druhé utkání je na programu ve čtvrtek 10. listopadu s výkopem opět ve 14:00.

"V úvodu utkání domácí dobře vyplňovali střed hřiště a nám se nedařilo prosadit kombinací. Když jsme začali více využívat křídelní prostory, vytvořili jsme si šance a také jsme vstřelili dva krásné góly. Do druhého poločasu jsme vstoupili dobře. Největší šanci na navýšení skóre měl opět Beran po centru Penxy, ale neproměnil. V 70. min zahrál Řeháček rukou v pokutovém území, byl vyloučen a domácí proměnili penaltu. V deseti jsme byli kompaktní, měli hru pod kontrolou a Slovince do šance již nepustili. Utkání pro nás bylo těžké i vzhledem k červené kartě. Za výhru jsme rádi," uvedl po utkání trenér Jiří Žilák.

Mezinárodní přípravné utkání

Slovinsko U16 - Česko U16 1:2 (0:2)

Branky: 72. Kurtovič z pen. - 36. Beran, 43. Švancara. ŽK: Voldrih Simčič. ČK: Řeháček.

Česko: Obdržálek - Beran, Kulyk (83. Poturnay), Řeháček, Kolísek - Naskos (64. Slončík), Čížek (77. Panoš), Moudrý (46. Penxa) - Švancara (77. Palivec), Nechvátal (77. Krpálek), Belžík (64. Březina).