24. 11. 2021

U17 nakonec ze základní fáze kvalifikace postupuje z 1. místa

Reprezentace do 17 let už sice své zápasy v základní fázi kvalifikace o evropský šampionát odehrála v září a zajistila si postup, o konečném umístění rozhodl až dohrávaný zápas Lotyška a Švédska. Remíza 2:2 přinesla českému týmu postup z prvního místa.

Kvalifikace o mistrovství Evropy reprezentací U17 se hraje dvoukolovým způsobem. V základní i elitní fázi se na miniturnajích utkají čtyři týmy. Ze základní fáze postupují vždy dva celky ze skupiny a několik dalších ze třetích míst.

Český národní tým do 17 let odehrál základní fázi kvalifikace na konci září v Lotyšsku. Domácí tým porazil v úvodním utkání na turnaji 1:0, Litvu pak vysoko 4:0 a v závěrečném duelu remizoval se Švédskem 2:2.

V týmu Lotyšska se však po odehrání úvodního duelu objevilo onemocnění koronavirem hned u několika členů a zbylé zápasy domácího celku tak byly odloženy. Odehrály se až na konci října a nyní v listopadu.

Z českého pohledu byl zajímavý především duel Švédska s Lotyšskem. Právě Švédové mohli sesadit tým trenéra Jiřího Skály z prvního místa. Výhra Švédska by odsunula český celek na druhou pozici. I když Švédové vedli ve 14. minutě již 2:0, výhru nakonec neudrželi, v druhé půli dvakrát inkasovali a brali jen bod.

Kvalifikace ME 2022 - základní fáze

Česká reprezentace do 17 let tak může slavit postup do elitní fáze kvalifikace z prvního místa se 7 body, Švédové se radují také, postoupili z druhého místa s 5 body. Vybojovaná remíza se Švédskem nakonec pomohla i Lotyšsku, které si zajistilo elitní fázi kvalifikace jako jeden ze čtyř nejlepších týmů ze třetích míst.

České reprezentanty už tak nemusí mrzet ztracené body posledního utkání se Švédskem, o stoprocentní bilanci v celé kvalifikaci tehdy přišli až v páté minutě nastavení, kdy soupeř srovnal z penalty na konečných 2:2. I přes tento výsledek totiž nakonec mladí Češi slaví cenný postup jako vítězové skupiny.

Elitní fáze kvalifikace o evropský šampionát je na programu v březnu, čtyřčlenné skupiny se budou losovat 8. prosince 2021. Této části kvalifikace se zúčastní 32 nejlepších evropských týmů kategorie do 17 let, z 8 skupin postoupí na závěrečný turnaj do Izraele vítězové a také 7 týmů ze druhých míst. Celkem 15 postupujících z kvalifikace doplní pořadatel turnaje, tedy Izrael.

Konečná tabulka základní fáze kvalifikace - skupina 2:

1. Česko U17 3 2 1 0 7:2 7
2. Švédsko U17 3 1 2 0 12:4 5
3. Lotyšsko U17 3 1 1 1 6:4 4
4. Litva U17 3 0 0 3 1:16 0