26. 9. 2021

U17: Tři góly během šesti minut. Česko - Litva 4:0

Česká reprezentace do 17 let zvládla v lotyšské Rize druhé utkání základní fáze kvalifikace o postup do elitní fáze kvalifikace evropského šampionátu v roce 2022. Litvu porazila 4:0, když tři branky dala v druhém poločase během šesti minut.

Reprezentační výběr vedený trenérem Jiřím Skálou nastoupil do druhého zápasu se změnami v sestavě oproti úvodnímu utkání s Lotyšskem. V základní sestavě nastoupili oba bratři Pudilové, Miloš na levém kraji obrany, Adam v útoku. Od úvodní minuty ale hrál také Roman Horák místo Jana Nováka ve středu zálohy.

Zatímco český tým úvodní zápas vyhrál 1:0 nad domácím týme, Litevci inkasovali osm branek od Švédska.

Do první střelecké pozice se dostal v sedmé minutě český tým, ale litevský brankář střelu z hranice vápna vyrazil. Po následném centru z pravé strany si jeden z obránců Litvy při snaze odvrátit málem vstřelil vlastní gól, ale míč se odrazil od břevna odrazil zpět do hřiště.

Čeští fotbalisté svou dominanci na hřišti vyjádřili gólově až téměř po půl hodině hry, kdy se dostali na levé straně k přímému kopu, který zatočil na přední tyč Planka a míč nikdo netečoval, takže zapadl do sítě litevské branky. Vzápětí mohl přidat druhou branku Arsen Vitarigov, který ale po centru Málka netrefil branku.

Ten samý hráč byl v šanci i ve dvaačtyřicáté minutě, kdy český výběr získal míč po dobrém napadání rozehrávky soupeře, sparťanský záložník ale po zasekávačce do středu hřiště branku minul. Byla to jedna z jedenácti českých střel během úvodního poločasu.

Hned v úvodu druhého poločasu se dostal k zakončení v pokutovém území Málek, ale jeho volej levačkou brankář Šivickas vyrazil pohotovým zákrokem nad břevno. Český tým v dalších minutách druhého poločasu nebyl tak aktivní, jako v předchozím průběhu a Litevci se dokázali dostat do několika náznaků příležitostí, především díky standardním situacím. Žádnou ale nedokázali zužitkovat.

Po hodině hry se po centru z levé strany dostal do zakončení Adam Pudil, ale litevský brankář reflexivním zákrokem střelu zblízka chytil a zachránil svůj tým od inkasování druhé branky. V 71. minutě tomu už ale nezabránil. Po autovém vhazování totiž prudkou střelu zblízka pouze vyrazil před sebe a obránce Miloš Pudil prudkou střelou zvýšil na rozdíl dvou branek.

Jen o necelé dvě minuty později se český výběr dočkal třetího gólu. Střídající Jan Buryán se prokličkoval středem hřiště kolem všech obránců až do pokutového území a střelou po zemi nedal brankáři šanci. Střídající hráči tak výrazně promluvili do zápasu, když před druhou brankou střílel Adam Uriča, jemuž také byla připsána asistence. Třetí gól dal Buryán jen čtyři minuty po příchodu na hřiště a asistoval mu u toho třetí střídající hráč – Jan Novák.

Čtvrtou branku, třetí během šesti minut, přidal v 77. minutě opět Jan Buryán, který si nejprve vybojoval penaltu a následně ji sám s přehledem proměnil. Pět minut před koncem ještě trefil Novák tyč prudkou střelou zpoza vápna. Pátou branku už se ale českému týmu vstřelit nepodařilo. Po dvou odehraných utkáních tak český výběr drží průběžně první příčku s pěti vstřelenými góly a dvěma čistými konty.

"Po celý zápas jsme byli lepším a aktivnějším týmem. Měli jsme drtivé držení míče a vytvářeli si velké množství šancí. Bohužel se nedařilo šance proměnit zejména vlivem malého počtu hráčů uvnitř pokutového území. V druhém poločase soupeř nastoupil velmi aktivně a zahrozil v několika rychlých akcích. Střídající hráči pak hru opět oživili a i díky tomu se podařilo vstřelit několik dalších branek po vydařených útočných akcích," uvedl po utkání trenér Jiří Skála.

Poslední zápas ve skupině proti Švédsku hrají čeští mladíci v Rize ve středu 29. září od 15:00.

Kvalifikace ME U17 2022 – základní fáze

Česko U17 – Litva U17 4:0 (1:0)

Branky: 25. Planka, 71. Pudil M., 73. a 77. z pen. Buryán. ŽK: Horák, Žitný – Grudis, Čečkauskas. Rozhodčí: Nalbandyan – Arevshatyan (oba Arménie), Svipsts (Lotyšsko).

Česko: Tomas - Gasczcyk, Remiáš Jiří, Paluska, Pudil Miloš – Planka (81. Boháč), Žitný, Horák (69. Buryán) – Málek (81. Řezníček), Pudil Adam (69. Uriča), Vitarigov (69. Novák).

Litva: Šivickas (79. Laukžemis) – Šetkus, Šapola, Burkert, Krot – Čečkauskas – Miškinis (66. Banevičius), Kočerga (86. Radavičius), Olšauskas (79. Gudelevičius), Grudis – Jansonas (79. Vosylius).