23. 8. 2019

U18: Jsem hrdý, že znovu oblékám reprezentační barvy, říká nový patron Radoslav Kováč

Realizační tým kouče Jana Suchopárka se po červencovém mistrovství Evropy do 19 let v Arménii částečně obměnil. Nově v něm figuruje i někdejší reprezentační obránce Radoslav Kováč, který naskočil do role patrona po Janu Kollerovi.

Barvy národního týmu oblékl naposledy 1. dubna 2009. Tehdy se ve svém 30. utkání na mezinárodní scéně loučil s reprezentační kariérou. Po více než deseti letech nosí Radoslav Kováč lva na prsou znovu.

„Jsem na to hrdý,“ říká bývalý obránce, který v listopadu oslaví 40. narozeniny. Roli patrona v realizačním týmu trenéra Jana Suchopárka převzal po útočné reprezentační ikoně Janu Kollerovi, jenž skončil po letošním mistrovství Evropy do 19 let.

„S Dinem jsme se o tom bavili. Potkal jsem ho v červenci na utkání Bohemians s Mladou Boleslaví, takže jsme prohodili pár slov,“ podotýká Radoslav Kováč.

Stejně jako jeho předchůdce, i on může svým následovníkům v dresu národního týmu předat zkušenosti ze zahraničních angažmá.

Čtyři roky strávil v ruském CSKA Moskva a před působením ve švýcarské Basileji si zahrál i anglickou Premier League za West Ham.

„Na West Ham strašně rád vzpomínám. V posledních letech jsem se tam kvůli pracovním povinnostem nedostal, ale v zimě jsem byl v Londýně na stáži. Seznámil jsem se s manažerem Manuelem Pellegrinim, navštívil jsem několik tréninků. Byl to zážitek,“ vypráví Radoslav Kováč a neopomene zmínit ani svého bývalého spoluhráče z týmu „Kladivářů“ a dlouhodobého kamaráda Winstona Reida.

Teď se ale Radoslav Kováč naplno soustředí na svou roli u reprezentačního výběru do 18 let. Ačkoli přiznává, že se s prací trenéra Jana Suchopárka a jeho svěřenci teprve seznamuje, při tréninkových jednotkách je s týmem maximálně sžitý.

„Chci klukům předat zkušenosti a chci, aby věděli, že se na mě kdykoli s čímkoli můžou obrátit,“ říká rodák ze Šumperka.

Po nabitém programu čeká „osmnáctku“ na Memoriálu Václava Ježka poslední krok. V sobotu se v 16 hodin ve finálovém klání mládežnického turnaje utká s Ukrajinou. „Doufám, že to dotáhneme do vítězného konce a můj první kemp bude úspěšný,“ dodává Radoslav Kováč.