20. 8. 2019

U18: Skvělý start! Osmnáctka dala Maďarsku pět gólů

Český výběr do 18 let začal výborně Turnaj Václava Ježka. Svěřenci trenéra Jana Suchopárka se prosadili pětkrát střelecky a porazili Maďarsko 5:1. Dvakrát se trefil Filip Šilhart.

V základní sestavě českého týmu nastoupil v brance Lukáš Horníček z Bragy, pět hráčů Slavie, čtyři hráči Sparty a Petr Nováček ze Sigmy Olomouc.

Český výběr začal zápas skvěle, když se ujal vedení hned ve druhé minutě po úvodním rohovém kopu zápasu. Míč se odrazil za hranici pokutového území a Tomáš Hájek pohotovou přízemní střelou skrz pokutové území otevřel skóre.

Hosté mohli srovnat v osmé minutě, kdy se po rychlém protiútoku dostal k zakončení jeden z útočících hráčů na zadní tyči, ale maďarští fotbalisté nedokázali dopravit míč do sítě ani na několik pokusů. Ovšem akce pokračovala faulem českých fotbalistů a následná střela z přímého kopu i díky teči hráče ve zdi skončila v síti české branky a bylo vyrovnáno.

Českému týmu mohl vrátit vedení ve třiadvacáté minutě obránce Martin Suchomel, který si naběhl na přetažený centr z rohového kopu, ale jeho hlavičku se podařilo maďarskému obránci vyrazit nad břevno.

O chvíli později šli Maďaři do protiútoku a do zakončení se dostal Roland Hajdú, ale naštěstí trefil po zemi jen tyčku.

Dvaatřicátá minuta přinesla další šanci českého týmu, když se po kombinaci na levé straně dostal uvnitř pokutového území k zakončení Václav Sejk, ale prudkou střelou těsně minul zadní tyč. O pět minut později se do zakončení dostal Filip Šilhart, jeho pěkná technická střela jen těsně minula branku.

Sparťanský ofenzivní fotbalista si vše vynahradil ve 40. minutě, kdy se dostal k míči opět v pokutovém území a po několika zablokovaných pokusech a kličkách kolem obránců nakonec prostřelil vše před sebou a vrátil Česku vedení.

Český tým se dvanáct minut po přestávce podruhé v zápase prosadil z rohového kopu. Tentokrát si totiž na centr naběhl na přední tyč další ze sparťanů v sestavě Václav Sejk a hlavou prodloužil míč do sítě na zadní tyč a zvýšil na rozdíl dvou branek.

Čtvrtý gól na sebe dlouho nenechal čekat a svůj gólový účet v zápase zdvojnásobil Filip Šilhart, jenž si naběhl do pokutového území, Martin Douděra mu nesobecky přihrál před odkrytou branku a Šilhart zvýšil na 4:1 přesnou střelou.

Rohový kop v 73. minutě znamenal již pátou branku v maďarské síti, když centr soupeř odvrátil za vápno, střelu si čeští mladíci zpracovali ve skrumáži, v níž se nejlépe zorientoval Adam Toula a prostřelil brankáře.

Zápas tak skončil vysokou výhrou českého mužstva. V druhém úterním utkání remizovalo Slovensko s Ukrajinou 1:1.

"Byli jsme velmi efektivní, když jsme vstřelili pět gólů ze sedmi střel na branku. Hráči ukázali dobrou spolupráci kolem pokutového území, dobrou přechodovou fázi i solidní zahrávání standardních situací," uvedl po utkání trenér Suchopárek.

"Soupeř byl dobrý, ale zároveň oslabený o několik hráčů základní sestavy. Přesto měli hodně příležitostí včetně tři nastřelených tyčí a vysoká porážka je pro ně krutá. Celkově ale výborný start nové repre do 18 let. Musíme ovšem zůstat nohama na zemi," dodal Suchopárek.

Turnaj Václava Ježka 2019

ČR U18 – Maďarsko U18 5:1 (2:1)

Branky: 2. Hájek, 40. a 65. Šilhart, 57. Sejk, 73. Toula – 9. Szalay. Rozhodčí: Klíma – Blažej, Flimmel.

Sestava ČR: Horníček - Borkovec, Štětka, Matys, Suchomel (46. Kurka) - Nováček, Hájek (51. Hroník) - Douděra (68. Šubert), Sejk, Šilhart (78. Kneifel) - Toula.