15. 10. 2019

U19: Čechy čeká nejtěžší soupeř. O postup z prvního místa si to rozdají s Nory

Reprezentanti do 19 let mají před sebou závěrečný duel základní fáze kvalifikace mistrovství Evropy. Na opavském Městském stadionu od 15 hodin změří síly s Nory, kteří jsou zatím rovněž stoprocentní, a tak půjde o souboj o postup z vedoucí pozice.

Čechy a Nory spojují v kvalifikaci evropského šampionátu vysoká produktivita a pevné obrany. Tým kouče Luboše Kozla nasázel během úvodních dvou utkání deset branek a žádnou neinkasoval, zatímco Skandinávci dali o gól méně a jeden obdrželi.

„Považuji Nory za velmi dobrý tým se zřetelným, ale pro nás trošku netradičním způsobem hry. Budeme muset podat maximální výkon, abychom uspěli,“ říká trenér reprezentace do 19 let Luboš Kozel a vysvětluje: „Hrají v rozestavení, které se často mění z defenzivního na jinou ofenzivní formaci. Z 5-4-1 přecházejí do 3-2-4-1, mají hrozně vysoko krajní beky, leváci hrají napravo, praváci vlevo, hodně využívají křižných pasů do křídelních prostorů, odkud centrují na vysoké hrotové útočníky.“

SESTAVY

Norsko: Sandberg - Cornic, Ottersen, Kolskogen, Baccay - Rekdal, Askildsen, Kjolo - Tagseth, Holm, Ceide.

ČR: Markovič – Szewieczek, Gabriel, Vlček, Kosek – Červ, Žambůrek – Kozák, Karabec, Zeronik – Firbacher.

 

Vzhledem k velmi dobrému výkonu v sobotním klání proti Ázerbájdžánu (4:0) se nedá v sestavě očekávat příliš změn. „Přemýšleli jsme, že dáme šanci méně vytíženým hráčům, ale není důvod do týmu příliš zasahovat. I Norové asi nastoupí v tom nejsilnějším složení,“ předpokládá Luboš Kozel.

O první místo

Úterní střetnutí rozlouskne, který z týmů bude postupovat do jarní elitní fáze kvalifikace mistrovství Evropy z první příčky, a tudíž bude mít výhodnější pozici v losu. Ten se uskuteční 3. prosince 2019 v sídle Unie evropských fotbalových asociací UEFA ve švýcarském Nyonu.

„Norové jsou asi nejkvalitnější z trojice soupeřů, které tady máme, ale musíme to zvládnout. Je to důležité pro celkové zúčtování této fáze kvalifikace. Chceme brát tři body a mít co nejlepší skóre,“ vyzývá Daniel Kosek, obránce pražské Slavie, a Jan Žambůrek z anglického Brentfordu ho doplňuje: „Všichni se na Nory těšíme. Jsou velice kvalitní, což nám potvrdila videa, která jsme viděli. Postup sice máme zvládnutý, ale chceme jít dál z prvního místa, abychom měli výhodu ve druhé fázi.“

Závěrečný duel základní fáze kvalifikace mistrovství Evropy do 19 let je na programu v úterý od 15 hodin na Městském stadionu v Opavě. Živě jej odvysíláme na facebooku a youtube kanálu české fotbalové reprezentace.