2. 7. 2020

U19 povede do závěrečné kvalifikace Jiří Žilák

Národní tým do 19 let odehraje elitní fázi kvalifikace mistrovství Evropy na konci srpna a začátku září, v případě postupu by ho v říjnu a listopadu čekal finálový turnaj v Severním Irsku. Tým v těchto bojích povede Jiří Žilák, reprezentační kouč U20.

Pandemie koronaviru s programem mládežnických reprezentací pořádně zamíchala, závěrečnou fázi kvalifikace mistrovství Evropy odehraje český národní tým kategorie U19 v Nizozemí od 31. srpna do 8. září 2020. Tato fáze kvalifikace byla původně na programu již v březnu, šampionát se měl uskutečnit v červenci.

Trenérsky se kvalifikace ujme Jiří Žilák a jeho realizační tým. Žilák vede reprezentaci U20, té se ovšem kvůli pandemii zrušil kompletní program sezony 2020/2021, a tak je k dispozici pro dohrávanou zářijovou kvalifikaci kategorie U19 (ročník narození hráčů 2001). Obdobně to vyřešili i jiné evropské fotbalové asociace.

Jan Suchopárek, trenér kategorie U19, se kvalifikačního turnaje v Nizozemí zúčastnit nemůže, neboť od července převzal nově nastupující ročník hráčů do 19 let (ročník narození 2002) a ten má v nové sezoně vlastní zápasový program.

Žilák se na kvalifikaci U19 V Nizozemsku těší. „Jsem rád, že si poprvé s reprezentací vyzkouším soutěžní zápasy, v kvalifikaci jsem ještě žádný tým nevedl, protože v kategorii U20 se hrají jen přátelské zápasy,“ připomíná šestatřicetiletý kouč.

V kvalifikační skupině, která se hraje formou turnaje na půdě jednoho z účastníků, se jeho tým střetne kromě domácího Nizozemí ještě se Švýcarskem a Finskem. Ze skupiny postupuje na mistrovství Evropy, které hostí v říjnu a listopadu Severní Irsko, pouze vítěz skupiny. „Domácí jsou velkým favoritem, ale o postup se porveme,“ říká Žilák.

Jelikož k týmu přichází od kategorie U20, bude mít ve výběru hráče, s nimiž dosud nespolupracoval. „Tým dopodrobna neznám, navíc budeme mít strašně krátký čas na přípravu, sejdeme se v neděli, tři dny před prvním zápasem, a ve středu už hrajeme. Ale tohle budou mít všechny týmy podobné,“ podotýká Žilák.

V případě úspěšné zářijové kvalifikace povede Žilák tým i na podzimním evropském šampionátu v Severním Irsku, který je zároveň kvalifikačním turnajem pro mistrovství světa hráčů do 20 let v roce 2021. O sezonu ale Žilák nepřijde ani se svým týmem U20, tomu budou i přes zrušený program domluveny jiné přátelské zápasy.