12. 10. 2021

U19 proti Dánům o první místo, vysíláme ŽIVĚ

Česká reprezentace do 19 let už má jistý postup do elitní fáze kvalifikace ME 2022. V kvalifikační skupině ji ale čeká ještě jeden zápas. V úterý se v Opavě od 15:00 utká s Dánskem. Bude to souboj o první místo a také o lepší nasazení do další fáze kvalifikace.

Tým trenéra Davida Holoubka už hlavní úkol splnil. Do elitní fáze kvalifikace o evropský šampionát už postoupil. V duelu s Dánskem, které má stejně jako český výběr šest bodů, ale lepší skóre, je však rozhodně o co hrát.

V sázce je zejména lepší pozice při losu další fáze kvalifikace. Ta se hraje příští rok v březnu a týmy, které do ní postoupí, se rozdělí do 7 čtyřčlenných skupin, z nichž na finálový turnaj na Slovensko postoupí vždy jen vítěz.

Je důležité být při losu v prvním koši a vyhnout se velkým favoritům. O umístění do košů rozhoduje nejprve pozice ve skupině základní fáze kvalifikace a pak až počet bodů. Svěřenci trenéra Davida Holoubka jsou nyní v tabulce vinou horšího skóre druzí a pokud chtějí Dány v tabulce přeskočit, musí v úterý vyhrát.

„Určitě je to náš cíl. Rádi bychom kvalifikaci zakončili výhrou, měli devět bodů a vybojovali si tak lepší výchozí pozici pro nasazení při losu elitní fáze kvalifikace. Kluci to tak cítí a půjdou za tím,“ říká trenér Holoubek.

Zatímco v úvodních dvou duelech proti Kazachstánu (3:0) a Severnímu Irsku (2:0) se základní jedenáctka českého celku příliš neměnila, nyní bude změn nejspíš více. „Rozhodně můžeme očekávat nějaké změny v sestavě, ale uvidíme také, jak bude vypadat zdravotní stav hráčů po těžkém utkání se Severním Irskem, které hodně bolelo,“ líčí Holoubek.

Prostor by chtěl dát i hráčům, kteří toho zatím na turnaji tolik neodehráli. „Máme tady sice osmnáct hráčů a dva brankáře, ale všichni jsou plnohodnotnými členy týmu a do sestavy se mohou dostat kdykoliv. Oni to vědí a my s nimi i takto mluvíme. Když zrovna nehrají, musí týmu fandit a být podporou i z lavičky,“ vysvětluje český kouč.

Čeští reprezentanti do 19 let budou spoléhat znovu i na podporu fanoušků, která je zatím v Moravskoslezském kraji velmi sympatická a hráči si ji moc váží.  „Ceníme si podpory fanoušků, je dobře, že jich na nás tolik chodí, je to náš dvanáctý hráč, tlačí nás, jdou slyšet. Doufám, že jich přijde hodně i na tento poslední zápas s Dánskem a podpoří nás úplně stejně,“ věří Matěj Hadaš, obránce týmu.

Utkání má výkop v 15:00 hodin na Městském stadionu v Opavě. Pokud nedorazíte přímo do hlediště, můžete bitvu o první místo s Dánskem znovu sledovat i na YouTube kanálu české reprezentace i s živými rozhovory po zápase.