20. 11. 2018

U19: Remíza s Chorvatskem znamená postup z prvního místa

Česká reprezentace do 19 let remizovala v posledním utkání základní fáze kvalifikace mistrovství Evropy s Chorvatskem 2:2 a zajistila si první místo ve skupině. O góly se postarali Slaměna a Fukala, u obou si připsal asistence Šulc.

První nebezpečné situace v zápase měla na svědomí česká reprezentace. Nejprve centroval z levé strany Pachlopník a míč proskákal kolem tyče těsně vedle i díky teči chorvatského hráče. Po následném rohu se dostal k hlavičce Míka, který ovšem také těsně minul chorvatskou branku. V té době už hráli Chorvaté s jednou změnou, když musel hřiště brzy opustit Antonio Marin kvůli zdravotním problémům.

Po úvodních dvaceti minutách hry musel vynuceně kvůli zranění střídat i český tým, kdy nemohl ve hře pokračovat kapitán David Heidenreich, kterého nahradil David Zima. Ještě před střídáním se do šance dostal chorvatský Vuk, jeho střelu zblízka ale čeští obránci zablokovali.

I přes to, že český tým byl aktivnější a častěji držel míč, vedení se ve 34. minutě ujal soupeř, když se tváří v tváří brankáři prosadil přesnou střelou Michele Šego. Krátce poté se do slibné střelecké pozice dostal Štursa, ale prudkou ranou zpoza vápna branku přestřelil.

Vyrovnat se podařilo ve 42. minutě, kdy si za obranu na parádní přihrávku Šulce zaběhl Slaměna, který následně podél brankáře poslal míč do sítě.

Český tým se dostal do vedení v 53. minutě, kdy se podařilo výborně zahrát rohový kop, na jehož konci byla úspěšná hlavička Michala Fukaly. Druhou asistenci si připsal Pavel Šulc. Jen chvíli poté byl ve velké šanci Michal Kohút, ale po zpětné přihrávce levačkou branku přestřelil.

V dalším průběhu zápasu bylo k vidění velké množství nepřesností z obou stran, ale nakonec se podařilo Chorvatsku srovnat v 89. minutě. Po nedůrazném odkopu se do míče opřel za vápnem kapitán Palaversa a propálil míč do sítě.

Remíza 2:2 znamená, že český tým postupuje do jarní elitní fáze z prvního místa díky zisku sedmi bodů. Druhé Chorvatsko získalo bodů pět.

Kvalifikace ME U19 – základní fáze

Chorvatsko U19 – ČR U19

Branky: 34. Šego, 89. Palaversa – 42. Slaměna, 53. Fukala. ŽK: Palaversa - Kušej, Ostrák. Rozhodčí: Levnikov – Bolkhovitin, Georgiou (Rusko, Kypr).

Sestava Chorvatska: Kotarski – B. Šutalo, J. Šutalo, Franjić, Čolina – Hanuljak (87. Rešetar), Bulat, Palaversa – Šego, Baturina (67. Kreković), Marin (9. Vuk)

Sestava ČR: Vyklický – Fukala, Heidenreich (22. Zima), Míka, Šnajdr – Macháček, Slaměna – Kohút (90. Ostrák), Šulc (90. Krunert), Pachlopník (64. Kušej) – Štursa (65. Zlatohlávek). Trenér: Suchopárek.