12. 10. 2021

U19: Remíza s Dánskem znamená druhé místo v kvalifikaci

České reprezentace do 19 let remizovala v závěrečném utkání základní fáze kvalifikace 1:1 s Dánskem. Základní fázi kvalifikace tak zakončila na druhém místě tabulky právě za Dánskem.

V zápase o prvenství ve skupině základní fáze kvalifikace o postup na evropský šampionát se utkali čeští fotbalisté s Dánskem. Zatímco svěřenci trenéra Holoubka porazili Kazachstán 3:0 a Severní Irsko 2:0, Dánové vyhráli nad Severními Iry také 2:0 a Kazachstán udolali 5:2.

Dánové tak měli před rozhodujícím utkáním výhodou více vstřelených gólů, díky čemuž drželi první místo ve skupině. Český tým tak musel zvítězit, aby mohl pomýšlet na první příčku ve skupině. A tedy i lepší pozici pro los elitní fáze, která je na programu na jaře příštího roku.

První krok k úspěchu proti Dánsku mohl udělat v sedmé minutě Jáchym Šíp, jenž získal míč před vápnem díky dobrému presinku a dostal se až sám před brankář Jakobsena, ale křížnou střelou branku minul.

Ve čtrnácté minutě se zaskvěl včasným výběhem český brankář Antonín Kinský, jenž tak zastavil Højlunda ve slibné pozici. Devatenáctá minuta přinesla velkou šanci českého mužstva. Po rychlé přihrávce do pravé strany se dostal k míči Višinský, který přesně našel za obranou Stránského, ale jho přízemní střelu zastavila tyč dánské branky.

V sedmadvacáté minutě se dostal k odraženému míči po rohu Denis Višinský a centrem vrátil míč do vápna, hlavou prodlužoval šikovně stoper Večerka, ale bohužel pro český tým skončil míč na horní části branky soupeře. O chvíli později centroval z pravé strany pro změnu Matěj Hadaš a míč proskákala až ke kapitánovi Jamborovi, tomu ale střela volejem nesedla a branku přestřelil.

Do druhého poločasu už nenaskočil Vojtěch Stránský, kterého nahradil nejlepší střelec dosavadního průběhu kvalifikace – Filip Vecheta. Dánové se dostali jako první do nebezpečné situace po změně stran, když si Lund naskočil na centr z rohového kopu, ale hlavou branku minul.

Skóre zápasu tak otevřel v padesáté minutě výstavní střelou Jakob Breum Martinsen, který si navedl míč z levé strany na roh vápna a nádhernou křižnou střelou vymetl šibenici české brány.

Blízko vyrovnání byl v šedesáté minutě Jakub Drozd, který ale po centru z levé strany vysoko přestřelil. Český výběr se dočkal v 67. minutě, kdy Daniel Samek rozehrál rohový kop a míč propadl k obránci Matěji Hadašovi, jenž byl nejdůraznější v pokutovém území a prudkou ranou vyrovnal na 1:1.

Krátce poté se k zajímavé střele dostal Denis Višinský, ale jeho ránu brankář Jakobsen vyrazil na další roh. V samém závěru utkání se české mužstvo ještě dostalo k nadějnému přímému kopu ze strany. Centr Daniela Samka si našel střídající Lukáš Mašek, ale jeho hlavička mířila přesně doprostřed branky a brankář míč chytil.

Zápas tak skončil remízou 1:1 a český tým skončil ve své kvalifikační skupině na druhém místě právě za Dánskem, které získalo stejný počet bodů, ale vstřelilo více branek v součtu všech zápasů.

Ohlasy po utkání:

David Holoubek, trenér U19: „Strašně nás mrzí, že jsme nevyhráli, brankových příležitostí jsme měli dost. Dánové měli velkou individuální kvalitu, ale popasovali jsme se s tím velmi dobře a eliminovali jsme to. Naši hráči jsou vlastně zklamaní, protože

Do kvalifikace jsme vstoupili špatně, protože zápas s Kazachstánem se nám nehrálo dobře. Sice jsme vyhráli, ale neměli jsme z toho dobrý pocit. Proti Severním Irsku to byl naopak skvělý týmový výkon. Proti Dánsku jsme si to chtěli rozdat o první místo. Sedm bodů je skvělých, neprohráli jsme. Velké poděkování zaslouží i fanoušci, kteří na naše zápasy přišli a podporovali nás. Stejné poděkování zaslouží i celý realizační tým a všichni hráči.

Otázkou je, do kterého koše půjdeme před elitní fází. Také před další fází kvalifikace bude zimní příprava, někteří hráči můžou přestoupit nebo změnit angažmá, může se stát cokoliv. Ale budeme se na to těšit, protože tady je skvělá parta, která spolu ráda pracuje, chce se měřit s těmi nejlepšími a zlepšovat se.“

David Jambor, kapitán U19: „Kvalifikace úspěšná byla, postoupili jsme. Ihned po zápase jsme trochu zklamaní, protože jsme skončili druzí. Ale pořád jsme postoupili, tak jsme spokojení. Jako kapitán jsem opravdu šťastný za to, jak mužstvo drží při sobě a bojujeme jeden za druhého. Budeme i dál sázet na týmového ducha, protože to může hodně pomoct. Dánové sice nebyli nejtěžším soupeřem, ale určitě nejvyspělejším týmem, protože se jim podařilo dát první gól a pak věděli, jak to udržet. Rád bych poděkoval také fanouškům, protože jsme rádi, že na naše zápasy přišli. Vždy se hraje lépe, když na zápas fanoušci přijdou.“

Kvalifikace ME U19 2022 – základní fáze

Dánsko U19 – Česko U19 1:1 (0:0)

Branky: 50. Martinsen – 67. Hadaš. ŽK: Lund, Larsen. Rozhodčí: Fesnic – Cerei (oba Rumunsko), Morina (Kosovo). Diváci: 680.

Dánsko: Jakobsen - Friedrich, Hey, Lund, Madsen – Haarbo (72. Andersen), Chukwuani (89. Brix), Larsen – Rasmussen (72. Winther), Højlund (78. Biereth), Martinsen (71. Lind).

Česko: Kinský - Hadaš, Vydra, Večerka, Stropsa - Samek, Jambor – Višinský (83. Černák), Drozd (72. Mašek), Šíp (73. Uriča) – Stránský (46. Vecheta).