15. 10. 2019

U19: Remíza s Norskem znamená postup z prvního místa

Česká reprezentace do 19 let poprvé v rámci základní fáze kvalifikace o postup na evropský šampionát inkasovala, když se proti ní prosadil Norský útočník Holm. Remízu 1:1 ale v závěru vystřelil střídající Jakub Kosař a Češi postupují z první pozice.

Jednu z prvních vážnějších šancí měli norští fotbalisté v patnácté minutě, kdy se dostali do pokutového území českého mužstva, Baccay našel zpětnou přihrávkou Tagsetha, který ale naštěstí pro český tým levačkou minul branku.

Krátce poté se dostal ke střele po rohovém kopu Askildsen, ale střela trefila pouze střed branky, kde byl připraven Markovič.

Již zmíněný Edvard Tagseth patřil k nejaktivnějším na hřišti, brankáře Markoviče zaměstnal i v osmadvacáté minutě, kdy musel gólman Slavie včas zasáhnout proti prudké střele norského rychlonohého fotbalisty.

Krátce před koncem úvodního poločasu si na středu hřiště připravil ke střele Szewieczek a levačkou prudce vypálil, ale branku soupeře netrefil, a tak první poločas skončil za nerozhodného stavu.

Druhý poločas začali čeští fotbalisté mnohem aktivnější a dostali se k několika střelám, ale norský brankář překonán nebyl. Lukáš Červ po přihrávce Jakuba Zeronika byl v podobné pozici jako na začátku utkání Tagseth, ale i když trefil branku, jeho střela byla slabá a brankář Sandberg míč bez problémů chytil.

To samé se opakovala v osmapadesáté minutě při střele Matyáše Kozáka. Nakonec se v šedesáté minutě jako první v utkání prosadili Norové. Daniel Kosek při snaze odkopnout míč z vápna jej poslal nešťastně přímo na kopačku Holma, který nekompromisně prostřelil Markoviče.

O čtyři minuty později mohl Holm přidat druhou branku, když si zpracoval dlouhý pas a obešel brankáře, jenže Šimon Gabriel jeho střelu zablokoval. Šanci na vyrovnání měl v 69. minutě Jan Žambůrek, který se dostal do pokutového území, ale jeho střelu volejem brankář vyrazil.

Až v nastaveném čase poslal do vápna centr střídající Hošek, míč si na hranici vápna zpracoval Jakub Kosař a prudkou střelou k přední tyči nedal šanci brankáři Sandbergovi, čímž vyrovnal na 1:1 a zajistil českému týmu první místo.

„Nehráli jsme, hlavně první poločas, moc dobře a nedokázali jsme se vyrovnat tlaku soupeře a několikrát nás podržel brankář Markovič. Nakonec jsme ale branku stejně dostali, ale druhý poločas jsme byli nebezpeční i my. Důležité bylo, že za stavu 1:0 chytil Markovič velkou šanci Norů. Kdyby nám odskočili na dva góly, tak už bychom to asi nedotáhli. V závěru nám vyšla střídání a podařilo se nám vyrovnat, což znamenalo první místo ve skupině a splnění našeho cíle,“ uvedl po zápase trenér Luboš Kozel.

Kvalifikace ME U19 – základní fáze

Norsko – ČR 1:1 (0:0)

Branky: 60. Holm - 90+1. Kosař. ŽK: Hošek. Rozhodčí: Jović (Chorvatsko) – Radić (Chorvatsko), Myftari (Albánie).

Norsko: Sandberg - Cornic, Ottersen, Kolskogen (82. Mannsverk), Baccay (62. Hansen) – Rekdal (61. Kitolano), Askildsen, Kjolo - Tagseth, Holm (82. Fofana), Ceide (62. Oppegard).

ČR: Markovič – Szewieczek, Gabriel, Vlček, Kosek (72. Hošek) – Červ (81. Kosař), Žambůrek – Kozák (67. Svoboda), Karabec (46. Pech), Zeronik (67. Radosta) – Firbacher.