V souběžně hraném utkání porazili Dánové Kazachstán 5:2, což pro tým Davida Holoubka znamená, že ho již o postupovou příčku nemůže nikdo připravit. Z kvalifikačních skupin totiž postupují dva nejlepší týmy. Češi nastoupili oproti prvnímu utkání kvalifikační skupiny s Kazachstánem se změnami v sestavě - ve středu zálohy Daniela Samka nahradil Lukáš Mašek, na kraji pak místo Jáchyma Šípa nastoupil Filip Uriča.

Do první nebezpečné situace se tým trenéra Davida Holoubka dostal ve 12. minutě, kdy Lukáš Mašek z levé strany přihrával po zemi do pokutového území, tam se dral k míči Denis Višinský, nakonec se k němu však neprobojoval.

Po této akci se mladí Češi do svého soupeře zakousli a hrálo se spíše na polovině Severního Irska, gólově však svou převahu nedokázali vyjádřit a hra se postupně srovnala. Nakonec se však v této pasáži Češi přeci jen radovali.

Branka české devatenáctky padla ve 23. minutě po na krátko rozehraném rohu. Denis Višinský šikovným prostrčením obešel obránce, míč si navedl do vápna a tam přihrál do skrumáže hráčů. V ní se nejlépe zorientoval pravý obránce Matěj Hadaš a všechny před sebou propálil. Pak už jen políbil lvíčka na dresu a běžel slavit.

Kvalifikace ME U19 2022, základní fáze: Česko - Severní Irsko (9. 10. 2021)

Ve 35. minutě to mezi diváky zahučelo poté, co z pravé strany poslal do šestnáctky střílený centr po zemi Denis Višinský, nikdo z jeho spoluhráčů jej však do branky neusměrnil. Nebezpečná situace vznikla i ve 39. minutě po rohu Jakuba Drozda. Denis Višinský po rohovém kopu tvrdě vystřelil, brankář hostů míč vyrazil před sebe, kde stál Lukáš Mašek, severoirský gólman však kryl i jeho pokus. Ve 43. minutě zahrával standardní situaci Jakub Drozd, míč kopl na vzdálenější tyč, do vápna jej vrátil kapitán David Jambor a Dalibor Večerka nebezpečně hlavičkoval, severoirský brankář Josh Clarke však tento pokus pohodlně kryl.

Před pauzou však zahrozili i Severní Irové. Nejprve pronikl do vápna ve 41. minutě střední útočník Dale Taylor, vyrovnání se však tým z Ostrovů přiblížil zejména ve 44. minutě, kdy z dálky vystřelil záložník Evertonu Sean McAllister a jeho prudkou ránu musel brankář českého výběr Antonín Kinský likvidovat nadvakrát.

Do druhé půle vstoupily oba týmy beze změn a bojovný fotbal pokračoval. Do šance se po rohovém kopu dostal Ross McCausland, v pokutovém území měl spoustu času a prostoru, ovšem nakonec mířil mimo.

Český výběr zvýšil na 2:0 v 56. minutě. Standardní situaci na pravé straně rozehrál záložník Táborska Jakub Drozd přesně na hlavu stopera Dalibora Večerky a ten krásně umístěnou hlavičkou poslal míč přesně do levého rohu severoirské branky!

Ve velké šanci byli Češi i v 63. minutě, když Filip Vecheta pronikl do pokutového území, přihrál Filipu Uričovi, ale ten bohužel v tísní pálil nad. V 64. se ozvali i Severní Irové, a to velmi nebezpečně, když dorážku po ostré střele likvidoval skluzem do zámezí až stoper Patrik Vydra.

Český výběr si v bojovném závěru utkání s přehledem pohlídal vítězství 2:0 a po zápase vypukla oslava postupu do elitní fáze kvalifikace.

Národní tým do 19 let se na domácí půdě v rámci základní fáze kvalifikace o evropský šampionát ve čtyřčlenné skupině střetne v posledním utkání ještě s Dánskem (12. 10., Opava 15:00). Bude to bitva o první místo ve skupině.

Ohlasy po utkání:

David Holoubek, trenér U19: „Jsem rád za kluky, protože po výhře nad Kazachstánem jsme byli trochu smutní, nebyli jsme vůbec spokojení, protože se nám to nepodařilo zvládnout zajímavějším výkonem a většími emocemi. Dnes jsem u kluků viděl obrovské odhodlání a emoce. Bylo to velice náročné utkání a kluci ho zvládli. Hráčům zaslouží velké poděkování za to, jakým způsobem reprezentují naši republiku. Nebyl to snadný postup, dát pět gólů není jednoduché. Cítím z kluků, že mají obrovskou vůli něčeho dosáhnout a strašně hezky se nám s nimi pracuje. Je to jejich vítězství, my jsme je sem v podstatě jen přivezli, je to poděkování trenérům, kteří je vedou ve svých klubech, protože ti je mají v péči každý den.“

Matěj Hadaš, obránce U19: „Věděli jsme, že to bude těžký zápas, ale byli jsme skvěle připraveni od trenéra a celého realizačního týmu. Máme postup a jsme spokojeni. Čeká nás ještě zápas s Dánskem a ten chceme určitě také vyhrát. Nebyla to moje první branka za reprezentaci, ale jelikož kousek odtud pocházím, byla tady moje rodina, přátelé a oslavil jsem ten gól s nimi i se všemi našimi fanoušky, kterých tady bylo hodně. Jsem rád, že tady bylo tolik lidí a povzbuzovali celý náš tým. Doufám, že přijdou i na poslední zápas do Opavy a podpoří nás stejně jako v prvních dvou utkáních.“

Kvalifikace ME U19 2022 - základní fáze

Česko U19 – Severní Irsko U19 2:0 (1:0)

Branky: 23. Hadaš, 56. Večerka. ŽK: Hadaš - Taylor, McCausland, Forbes, Charles, Allen. Rozhodčí: Fesnic – Cerei (oba Rumunsko), Szert – Berke (oba Maďarsko). Diváci: 460.

Česko: Kinský – Hadaš, Vydra, Večerka, Kutík (54. Stropsa) – Drozd (84. Samek), Jambor – Višinský, Mašek (70. Stránský), Uriča (70. Šíp) – Vecheta (84. Jedlička).

Sev. Irsko: Clarke – Charles, MacKinnon, Forbes – Gilmore, McAlisster (84. Allen), Price, McCullough (84. Carson) – Williams (59. Lindsay), Taylor (68.McGuckin), McCausland (68. Falls).