3. 12. 2019

U19: v elitní fázi kvalifikace ME i proti Nizozemsku

Česká reprezentace do 19 let bude bojovat o účast na mistrovství Evropy 2020 s Nizozemskem, Švýcarskem a Finskem. Elitní fáze se hraje na jaře příštího roku v Nizozemsku.

O složení skupin elitní fáze kvalifikace rozhodl úterní los ve švýcarském Nyonu v sídle UEFA, kterému přihlíželi i trenéři Radek Bejbl (U17) a Luboš Kozel (U19).

Tým do 19 let si vybojoval účast v elitní fázi během říjnové domácí základní fáze kvalifikace, kdy na stadionu v Opavě nejprve porazil San Marino (6:0), Ázerbájdžán (4:0) a v závěrečném utkání remizoval s Norskem 1:1.

„Nejvíc mě mrzí, že nebudeme hrát elitní fázi kvalifikace doma, ale los rozhodl o tom, že se bude konat v Nizozemsku,“ uvedl trenér devatenáctky Luboš Kozel s tím, že Česko o pořádání jarního mini turnaje také usilovalo. 

„Protivníci budou těžcí, los je nepříjemný. V Nizozemsku jsme v listopadu remizovali 3:3, takže nás znají a určitě nás nepodcení. Utkání ukázalo, že jsme schopni konkurovat i obhájcům titulu, přesto budou domácí největším favoritem na postup. Švýcarům jsme nedávno podlehli 0:2, takže jim máme co vracet. Finové jsou tak trochu neznámou, ale fotbal v severských zemích je na vzestupu.“

Finálový turnaj se hraje v roce 2020 v Severním Irsku od 19. července do 1. srpna. Na závěrečný turnaj postoupí z elitní fáze sedm nejlepších celků, které doplní domácí výběr, který má z pozice pořadatelské země účast na turnaji jistou.

EURO 2020 zároveň slouží také jako evropský kvalifikační turnaj pro světový šampionát týmů do 20 let, který se hraje v roce 2021 v Indonésii.

  • Skupina 1: Rakousko, Wales, Německo, Srbsko.
  • Skupina 2: Španělsko, Belgie, Bulharsko, Severní Makedonie.
  • Skupina 3: Gruzie, Skotsko, Francie, Rusko.
  • Skupina 4: Anglie, Ukrajina, Dánsko, Lotyšsko.
  • Skupina 5: Itálie, Norsko, Island, Slovinsko.
  • Skupina 6: Portugalsko, Turecko, Chorvatsko, Slovensko.
  • Skupina 7: Nizozemsko, ČR, Švýcarsko, Finsko.