24. 9. 2022

U19: Výhra nad Švýcarskem znamená jistotu postupu do elitní fáze

Česká reprezentace do 19 let si sobotní výhrou 3:2 nad Švýcarskem zajistila účast v elitní fázi kvalifikace o postup na evropský šampionát v roce 2023, který hostí Malta.

Svěřenci trenéra Radka Bejbla v úvodním utkání porazili 3:0 Andorru a v druhém zápase jim bylo za soupeře domácí Švýcarsko. Po prvním poločase to vypadalo, že čeští fotbalisté zápas v úvodním dějství rozhodli během první půl hodiny.

V Nyonu se totiž nejprve v patnácté minutě trefil Daniel Šmiga po asistenci Toma Slončíka. Ve 27. minutě přidal druhý gól zápasu Adam Ševinský a jen o další dvě minuty zvýšil na rozdíl tří branek Lukáš Mašek.

Jenže švýcarský výběr zápas ještě zdramatizoval, když v 71. minutě snížil střídající Nando Toggenburger. A ten samý hráč se prosadil podruhé v zápase také v 84. minutě. Útočník Luzernu byl v šanci ještě ve třetí minutě nastaveného času, ale hattrick naštěstí pro české mužstvo nezkompletoval. Dramatický závěr nakonec čeští fotbalisté ustáli a vyhráli 3:2.

V druhém sobotním utkání vyhrálo Řecko nad Andorrou také 3:0 a společně s českým mužstvem má Řecko před posledním vzájemným zápasem jistotu postupu do elitní fáze kvalifikace. Andorra se Švýcarskem mají po dvou odehraných zápasech na svém kontě nula bodů.

Zápas s Řeckem sehraje český tým v úterý 27. září od 18:30. Los elitní fáze kvalifikace je na programu 8. prosince tohoto roku a elitní fáze se bude hrát na jaře 2023. Na závěrečný turnaj, který hostí od 3. do 16. července 2023 Malta, postoupí z elitní fáze pouze vítěz skupiny.

Základní fáze kvalifikace ME U19 2023

Česko U19 - Švýcarsko U19 3:2 (3:0)

Branky: 15. Šmiga, 27. Ševinský, 29. Mašek - 71. a 84. Toggenburger. ŽK: Samek - Beeli. Rozhodčí: Kourgheli - Khomchenko (oba Bělorusko), Ghazaryan (Arménie).

Česko: Dvořák - Ševinský, Kričfaluši, Hanč - Krejčí, Ambros, Samek, Slončík (46. Zachoval), Kubr - Mašek (46. Jurčenko), Šmiga (65. A. Pudil, 89. Špatenka).