9. 9. 2019

U20: Dva góly v závěru znamenaly prohru. ČR – Itálie 0:2

Česká reprezentace do 20 let nastoupili v pondělí odpoledne k druhému zářijovému utkání, když soupeřem v Přešticích byl výběr Itálie. Soupeř se prosadil dvakrát v závěrečné čtvrt hodině a vyhrál 2:0.

Oproti čtvrtečnímu utkání v Německu udělal realizační tým v sestavě několik změn, když v základní sestavě nastoupili například Jan Fortelný či Christian Frýdek. Ke změně došlo i v brance, když místo Bačkovského nastoupil Kotek.

Zápas byl od začátku hodně bojovný s důraznými souboji, ve kterých ve většině případů byli silnější čeští fotbalisté, kteří byli i aktivnější, co se kombinace týče, ale do pořádného zakončení se nedostávali.

Až ve dvanácté minutě se dostal za obranu český kapitán Jan Fortelný, který i po zemi prostřelil brankáře, ale gól nebyl uznán pro ofsajd.

Českému týmu se opět dařilo napadání a často nepustilo soupeře z vlastní poloviny, dokud Italové míč nenakopli dopředu. Případně dokázali čeští hráči schopní míč získat okamžitě. Zároveň se jim ale nedařilo využít toho k vytvoření si šancí či zakončení.

Až ve dvaatřicáté minutě se propracovali čeští hráči díky postupné kombinaci do vápna po pravé straně, zakončovat mohl už Christian Frýdek, ale ještě přihrával a míč se nakonec dostal až k Fortelnému na hranici vápna, ale nepřesnou střelou netrefil branku.

Šest minut před přestávkou po vysokém centru do vápna Itálie byli čeští hráči blízko k úvodní brance, ale ze závaru před brankou nedokázal nikdo v červeném dresu dopravit míč do sítě.

Jen pár vteřin před vypršením řádné hrací doby prvního poločasu a další povedené kombinační akci se dostal k odraženému míč za vápnem Štěpán Krunert, jenž napálil míč volejem. Bohužel ale míč zastavila tyč a skóre se tak nezměnilo. Skóre bylo vyrovnané i na žluté karty, které padly tři na obou stranách.

Pět minut po změně stran se do velké šance dostal hostující Andrea Colpani, který byl sám před Kotkem, ale český brankář nejprve jeho první střelu vyrazil a při dorážce italský fotbalista branku přestřelil.

V 59. minutě mohl vstřelit úvodní gól útočník Jakub Šípek, jenž si zpracoval na hranici vápna centr z levé strany, ale zakončení uspěchal a branku vůbec netrefil. O chvíli později hřiště opustil a nahradil jej Martin Zikl, který se jen o necelé dvě minuty později dostal do šance po centru Dudla, ale hlavou branku také netrefil.

Štěpán Krunert byl v 74. minutě podruhé v zápase blízko vedoucímu gólu, ale po centru z levé strany nedokázal trefit míč uvnitř pokutového území dost důrazně na to, aby překonal dva obránce, kteří míč vykopli z branky.

Následně se Italové dostali do protiútoku a čeští hráči faulovali. K přímému kopu se postavil Gianluca Gaetano a přesnou střelou přes zeď nedal českému brankáři šanci a otevřel skóre. Pět minut před koncem se dostali Italové k dalším protiútoku a střele z pravé strany pokutového území, těsně před brankářem Kotkem míč tečoval Oliveiri a zvýšil na 2:0 pro hostující tým.

„Sehráli jsme vyrovnané utkání, ale doplatili jsme na efektivitu a měli jsme se dostat do vedení, ale neproměnili jsme a soupeř v závěru ze dvou šancí vstřelil dvě branky,“ uvedl po utkání trenér Jiří Žilák.

„Výsledek hodnotím negativně, protože jsme měli na víc, než na prohru 0:2, ale herní výkon byl velice slušný, a hlavně nás těší, že jsme do hry dokázali přenést věci, na kterých jsme od zápasu s Německem pracovali,“ pokračoval trenér.

„Vstup do nové sezóny hodnotím ze dvou stran. Herně to bylo slušné, ale Italy jsme chtěli porazit, takže výsledkově panuje nespokojenost. Pro hráče jsou takové zápasy ale velkou zkušeností, které se jim mohou hodit v dalším průběhu kariéry,“ dodal trenér.

ČR U20 – Itálie U20 0:2 (0:0)

Branky: 76. Gaetano, 85. Oliveiri. ŽK: Zima, Kohút, Fortelný, Fukala - Bellodi, Esposito, Ferrarini, Danzi. Rozhodčí: Manschot – Brondijk, Polman. Diváci: 382.

Sestava ČR: Kotek – Fukala, Zima, Mareš, Zmrzlý (60. Dudl) – Krunert, Fortelný – Kohút (60. Matoušek), Šulc (66. Růsek), Frýdek (76. Píchal) – Šípek (60. Zikl).