16. 11. 2020

U21: Čekání na „postupový“ výsledek

Reprezentační výběr do 21 let v pátek zakončil svoji kvalifikační misi výhrou v Řecku (2:0), těsně před závěrem soutěže drží vedení ve čtvrté skupině, ale definitivní pojistka postupu na EURO 2021 stále chybí.

Přijít může už v úterý: „Lvíčata“ potřebují, aby jim nahrál jeden z výsledků tří zápasů. Čekání se může protáhnout také až do středy. Co tedy Češi pro potvrzení postupu potřebují?

Postup ČR z 1. místa ve skupině: Česká reprezentace vyhraje 4. skupinu, pokud v úterý zatím druhé Skotsko nezvítězí na hřišti Řecka. Remíza či prohra ostrovního týmu znamená, že tým trenéra Karla Krejčího svoji skupinu se ziskem 21 bodů vyhraje.

Kdyby Skotsko v Řecku zvítězilo, dostalo by se na stejný součet, ale v závěrečných počtech by mu pomohla lepší vzájemná bilance v zápasech s českým týmem (remíza 0:0 a vítězství 2:0), což je první parametr při bodové rovnosti v soutěžích UEFA.

Postup z 2. místa: na mistrovství Evropy v roce 2021, které hostí Maďarsko se Slovinskem, postoupí také pět týmů s nejvyšším bodovým ziskem na druhých místech. Osm skupin (včetně té „české“) je šestičlenných, takže se týmům odečítají body i veškeré branky dosažené a inkasované s týmy na posledních místech.

Pokud by český tým skončil druhý, do minitabulky by šel se ziskem 15 bodů (odečteno 6 b ze zápasů proti San Marinu) a skóre 8:4 (odečteny 2 výhry 6:0).

V současné chvíli je jisté, že český tým už nemohou předstihnout Polsko (sk. 5), Severní Makedonie (sk. 6) a Rakousko (sk. 3). „Lvíčata“ tak musí předstihnout ještě jedno mužstvo.

Český tým bude sledovat především závěrečné zápasy ve třech skupinách: k jistotě druhého místa potřebuje, aby Rumunsko v úterý nezvítězilo nad Dánskem (út., 19:30) nebo Belgie v Bosně (út., 17:15). Zajímat jej bude ve skupině 1 také osud Švédska, které ve středu nastoupí v Itálii.

Vývoj skupiny 1 v jejím závěru zkomplikoval fakt, že listopadové zápasy Švédska a Islandu na hřišti Arménie byly odloženy a zatím není jisté, jak s nimi řídící orgán soutěže „naloží“. Kdyby Švédsko připsalo kontumační tři body, pak Češi potřebují, aby Seveřané nezvítězili v Itálii. Švédsko by při bodové rovnosti pomohlo lepší skóre. To by naopak proti Čechům znevýhodnilo Island, který by také mohl mít 21 bodů.

Český tým tak tedy čeká dramatické rozuzlení kvalifikační mise při sledování čtyř zápasů, v nichž potřebuje, aby jeden z nich (Řecko – Skotsko, Rumunsko – Dánsko, Bosna – Belgie, Itálie – Švédsko) dopadl v jeho prospěch. Pokud se tak stane, „Lvíčata“ se mohou po 4 letech těšit na evropský šampionát.

Co potřebuje reprezentace U21 k postupu na ME?

  • Úterý, 17. 11. (17:00): Řecko – Skotsko (nevýhra Skotska)
  • Úterý 17. 11. (19:30): Rumunsko – Dánsko (nevýhra Rumunska)
  • Úterý 17. 11. (18:15): Bosna – Belgie (nevýhra Belgie)
  • Středa 18. 11. (17:30): Itálie – Švédsko (nevýhra Švédska)