9. 12. 2020

U21: čtvrteční los určí soupeře pro ME

Reprezentační tým do 21 let se ve čtvrtek dozví jména tří soupeřů pro první fázi závěrečného turnaje mistrovství Evropy. Ta se uskuteční v březnu, 16 postupujících týmů se poměří ve čtyřech čtyřčlenných skupinách, z nich dva nejlepší celky ze všech skupin projdou do červnového play off. Los začíná v 15:00.

Šampionát společně hostí Maďarsko se Slovinskem, český tým se mezi evropskou elitou představí znovu po čtyřech letech. „Abych byl upřímný, tak před losem ani žádné zvláštní přání nemám. Pro nás je velkou ctí, že na Euru můžeme být. Čtvrtek nechávám osudu a moc se tím nezaobírám, protože to stejně ovlivnit nemůžu,“ říká Karel Krejčí, trenér „Lvíčat“.

V interní týmové tipovací soutěži přesto skupinu pro český tým narýsoval: Krejčí do „české“ skupiny přisoudil Německo, Itálii a pořadatelské Maďarsko. „Ale to není můj výmysl, vybírala to manželka. Jsem zvědav, jestli někoho trefí,“ dodal s úsměvem kouč, jehož výběr v kvalifikaci prohrál jediné utkání ve Skotsku a nakonec na šampionát postoupil z prvního místa.

Češi před losem figurují ve třetím výkonnostním koši. Ty jsou rozděleny na základě dosažených výsledků týmů v posledních třech kvalifikačních cyklech a šampionátech v letech 2017 a 2019. Jisté je, že Češi v základní skupině, která se uskuteční od 24. do 31. března, nemohou narazit například na Chorvatsko – svého soupeře z kvalifikace – a současně také příslušníka třetího losovacího koše. Ve trojce ještě figurují Rumunsko s Ruskem.

„Jedno přání vlastně mám. Chtěl bych mít skupinu, která bude dostupná pro naše fanoušky, abychom hráli co nejblíž České republice a oni nás mohli podpořit přímo na šampionátu. V první části kvalifikace jsme v našich domácích zápasech měli od našeho fanklubu skvělou podporu a určitě by nám to pomohlo i na mistrovství. Stejně jako od našich rodin. Takže z toho logicky vyplývá i přání, aby se Euro uskutečnilo i s fanoušky na stadionech,“ uvedl Krejčí.

A samotní čeští reprezentanti? Jejich přání se různí: například záložníci Pavel Bucha s Ondřejem Lingrem by rádi skupinu s Anglií a Itálií. Češi mají Anglii co oplácet: na ME U19 před třemi lety se silným soupeřem, který vzápětí celý turnaj ovládl, smolně vypadli v semifinále.

Prvně jmenovaný by pak rád vyzval domácí Maďarsko, zatímco Lingr pokukuje po Islandu, s nímž jednadvacítka loni v březnu v přípravě remizovala 1:1.

Obránci David Zima s Ladislavem Krejčím by se nebránili konfrontaci s Francií, na jejímž hřišti „Lvíčata“ loni podlehla v otevřeném klání 1:3, a Portugalskem. Krejčí pak tipuje do skupiny Maďarsko, zatímco slávistický objev Zima Island. Severskou zemi si přeje také klíčový obránce Libor Holík, jenž zažil s tímto týmem i šampionáty kategorií U17 a U19. K Islandu by přidal ještě Anglii a Itálii. 

Univerzál Michal Sadílek touží po konfrontaci s Nizozemskem, kde hájí barvy PSV Eindhoven, byť momentálně hostuje v Liberci. Kapitán Matěj Chaluš z prvního koše „bere“ Anglii či Francii a ze čtvrtého domácí Maďarsko.

„Ať los dopadne jakkoliv, tak věřím, že náš tým neřekl poslední slovo a popere se o postup do závěrečné fáze. S klukama jsme pohromadě nějaké tři roky, vím, čeho jsou schopní. Velmi důležité bude, abychom byli zdravotně v pořádku a nepotkala nás nějaká vlna absencí, což v dnešní době nelze vyloučit… Na mistrovství se ale těším strašně moc, jsme schopní se měřit s každým a hrát o postup mezi nejlepší osmičku,“ uzavřel Krejčí.

Losovací koše:

  1. Španělsko (koeficient 40.620), Francie (38.490), Německo (37.147), Anglie (36.846)
  2. Itálie (36.361), Dánsko (36.088), Portugalsko (35.863), Nizozemsko (32.686)
  3. Rumunsko (32.198), Chorvatsko (31.902), ČR (29.648), Rusko (29.162)
  4. Švýcarsko (28.059), Island (26.071), Slovinsko (25.851), Maďarsko (21.318)

České tipy na složení základní skupiny ME:

  • Trenér Karel Krejčí: Německo, Itálie, ČR, Maďarsko
  • Záložník Pavel Bucha: Anglie, Itálie, ČR, Maďarsko
  • Záložník Ondřej Lingr: Anglie, Itálie, ČR, Island
  • Obránce Ladislav Krejčí: Francie, Portugalsko, ČR, Maďarsko
  • Obránce David Zima: Francie, Portugalsko, ČR, Island
  • Obránce Libor Holík: Anglie, Itálie, Island.