13. 10. 2020

U21: Důležitou výhru trefil Šašinka. Litva - ČR 0:1

Český výběr do jednadvaceti let v předposledním kvalifkačním utkání o postup na ME U21 vyhrál v Litvě 1:0. Vítěznou branku dal útočník Ondřej Šašinka.

Český tým nastoupil do předposledního kvalifikačního utkání o postup na ME U21 nejen se změnami v sestavě, ale také s rozlišným rozestavením. Trenér Krejčí se rozhodl pro formaci se třemi stopery, mezi které se vrátil od úvodní minuty Matěj Chaluš, který nastoupil poprvé od vítězného zápasu v Chorvatsku v listopadu 2019.

Naopak chyběl Ladislav Krejčí, který nasbíral v předchozích zápasech tři žluté karty.

Úvodních patnáct minut zápasu nabídlo mírnou aktivitu českého družstva, ale bez výraznějších šancí. Svěřenci trenéra Karla Krejčího byli aktivnější především v držení míče, ale domácí dokázali zastavovat všechny centry do pokutového území.

Po jednom z nich domácí brankář vykopl míč daleko a útočník Jankauskas se dostal k první střele Litvy, ovšem slabou ránu brankář Jedlička chytil.

Gólové radosti se český tým dočkal ve 22. minutě, kdy si Pavel Bucha připravil míč na levé straně na centr a přesnou přihrávkou našel v pokutovém území Ondřeje Šašinku, jenž přesnou hlavičkou ve výskoku poslal míč do sítě.

Po necelých pětatřiceti minutách hry měli domácí k dispozici přímý kop ze středu hřiště zpoza vápna, který rozehrál přímo na branku prudkou střelou Širvys, ale Jedlička v letu míč vyrazil.

Na začátku druhého poločasu měl český tým k dispozici přímý kop, ale Dominik Janošek zakroucenou střelou branku těsně minul.

Po hodině hry byli domácí blízko vyrovnání, když se Jankauskas vydal z vlastní poloviny do úniku, ale své sólo zakončil nepřesnou střelou a míč skončil mimo branku českého týmu.

Český tým se kolem sedmdesáté minuty výrazně zklidnil a držel míč na svých kopačkách. Řadu střelecký možností ale domácí dokázali zablokovat, spoustu centrů pochytal brankář Krapikas. V nadějné pozici hlavou neuspěl Jan Matoušek, který přestřelil.

V páté minutě nastaveného času mohl urvat bod za remízu Petkevicius, který byl sám před Jedličkou po standardní situaci. Český brankář ale jeho střelu nohou vyrazil a český tým se mohl krátcé poté radovat z vítězství 1:0.

V odpoledním utkání Chorvaté zvítězili 1:0 v Řecku. Ve stejnou dobu, jako český tým, hrálo Skotsko v San Marinu a vyhrálo 7:0. Český tým je první ve skupině o bod právě před Skotskem, které má ale zápas k dobru.

Kvalifikace ME U21

Litva – ČR 0:1 (0:1)

Branka: 22. Šašinka. ŽK: Šatkus, Kloniūnas, Stočkūnas, Ramanauskas, Milašius - Sadílek, Bucha. Rozhodčí: Krogh - Dahl, Mastrup (vš. Dánsko).

Litva: Krapikas - Širvys, Kloniünas, Šatkus (61. Armalas), Stočkünas - Čyžas (86. Malžinskas), Ramanauskas, Anisas (46. Milašius) - Jankauskas, Banevičius, Kružikas (76. Petkevicius).

ČR: Jedlička - Plechatý, Chaluš, Zima - Vaníček (76. Žitný), Sadílek, Janošek, Bucha, Granečný (84. Havelka) - Matoušek (88. Drchal), Šašinka.