12. 10. 2020

U21: "Lvíčata" čeká zápas s Litvou, tři body nutností

Čeští fotbalisté do 21 let v úterý nastoupí v úterý v podvečer k předposlednímu zápasu kvalifikace mistrovství Evropy v Litvě. A nutně potřebují zvítězit. 

Výběr trenéra Karla Krejčího minulý týden ve Skotsku poprvé ve skupině prohrál a zkomplikoval si boj o postup na šampionát.

Jednadvacítka sice v pátek v Edinburghu domácí jasně přehrávala, ale po porážce 0:2 se dostala do nepříjemné pozice. Češi sice stále vedou s 15 body tabulku, ale Skotsko zaostává jen o bod a má odehráno o zápas méně. Podobně na tom jsou i třetí Chorvatsko s Řeckem, které ztrácí na první příčku dva body.

Další ztrátu už si Krejčího výběr nemůže dovolit, protože na šampionát v Maďarsku a Slovinsku postoupí vítězové skupin a pět nejlepších celků z druhých míst. "Beru to jako zápas play off, který musíme vyhrát a pak uvidíme za měsíc v Řecku," řekl Krejčí při videokonferenci s novináři.

V Marijampole jeho výběr nečeká nic lehkého. Litva už sice o postup nehraje, ale naposledy si doma poradila s Řeckem. "Bude to podobné jako ve Skotsku, my se ale musíme zlepšit v ofenzivě," připomněl Krejčí, že Češi minulý týden ve Skotsku soupeře přestříleli 11:3 a měli i větší držení míče, ale přesto prohráli.

"Litva je pro každého favorita nepříjemný soupeř. Moc gólů nedostávají, v sedmi zápasech mají skóre 6:7. Výhra s Řeckem je posílila," přidal jednapadesátiletý trenér. "Řekové v Litvě odehráli podobný zápas jako my ve Skotsku. Co se týče kombinace, tak byli lepší, ale nevyšla jim finální fáze a soupeř je vytrestal z brejků," dodal.

Češi, kteří v Litvě nastoupí v úterý v 17:30, se budou muset obejít bez důležitého záložníka Ladislava Krejčího. Nejlepší střelec týmu, který v kvalifikaci zatím dal pět branek, bude chybět kvůli žlutým kartám. "Je to ztráta, ale musíme se s tím vyrovnat," řekl Krejčí.

"Porážka přišla v moment, kdy jsme nejméně chtěli i očekávali. Nejdůležitější je, že kvalifikace touto porážkou nekončí. Pořád nám věřím a věří si celý tým, který je pro nás všechny srdeční záležitostí, protože jsme spolu dlouho a něco budujeme. Jedním zápasem to hodit do koše nechceme," přidal Michal Sadílek.

Utkání se hraje v úterý 13. října od 17:30 SEČ na stadionu v Marijampole. Přímý přenos vysílá ČT sport, předzápasové studio začíná v 17:20.