13. 11. 2017

U21: Lvíčata si zatrénovala v Kišiněvě

Poslední podzimní zápas kvalifikace o postup na mistrovství Evropy sehraje česká jednadvacítka v Moldavsku v úterý 14. listopadu od 16 hodin našeho času. 

Dalo by se říci, že už se to stává tradicí - třetí podzim po sobě se reprezentace na této úrovni střetávají. Tuto středu to budou dva roky, kdy tým trenéra Vítězslava Lavičky v Ohrei porazil Moldavsko 3:1 a vloni v říjnu ve Znojmě po výhře 4:1 nad Moldavskem slavil přímý postup na evropský šampionát do Polska.

Teď je tu nový cyklus, nová generace Lvíčat, ale stejná povinnost získat tři body. Kvalifikační klíč je neúprosný a po remíze 1:1 s Běloruskem a prohře 1:5 v Chorvatsku už není prostor na další ztráty...

"Ze startu před dvěma léty známe prostředí, bydlíme ve stejném hotelu a výhodnější je, že nebudeme cestovat desítky kilometrů do Orhei, ale hrajeme přímo na stadionu Zimbru Kišiněv. Mužstva se samozřejmě změnila, ale stále platí, že soupeř bude hoževnatý, dobře organizovaný tým, který poslední zápasy hraje pětkovou obranu a potrápil favority. Řekové tam vyhráli dva nula, ale zápas zlomili až v momentě, kdy Moldavsko šlo po vyloučení do deseti," připomněl Vítězslav Lavička.

Zatímco český tým bude hrát čtvrtý z deseti kvalifikačních zápasů, Moldavsko jde již do šestého. Začalo výhrou 2:0 v San Marinu, pak prohrálo doma 0:3 s Chorvatskem, 1:5 v Řecku, 0:2 doma s Řeckem a naposledy před měsícem 1:3 v Bělorusku.

Jednadvacítka se přesunula v pondělí před polednem do Kišiněva, od pěti hodin místního času si zatrénovala na stadionu Zimbru. "Pamatuji si, že jsem tady před mnoha léty hrál se Spartou evropský pohár, něco z města se mi i po těch létech vybavuje," zavzpomínal manažer týmu Libor Sionko, který ale musel účast na předzápasovém tréninku oželet, protože ve stejnou dobu ho čekala slavnostní večeře, kterou pořádající asociace vždy chystá pro delegáta a zástupce obou týmů. Libor Sionko si vzpomíná správně, Sparta tehdy v srpnu 2000 v Kišiněvě nad Zimbru vyhrála 1:0, pak stejný výsledek zopakovala doma a postoupila do skupinové fáze Ligy mistrů.

Ale to je už fotbalová historie, vždyť tehdy bylo současnému stoperovi Lvíčat Alexi Královi dva roky a tři měsíce...