17. 11. 2019

U21: Poslední příprava proti plánu na umělé trávě

Místo tradičního tréninku na stadionu v místě utkání přesun na hřiště s umělou trávou. Reprezentační tým do 21 let před pondělním zápasem v Chorvatsku musel částečně improvizovat v přípravě na jeden z nejdůležitějších zápasů v soutěži.

Důvod? Záhřeb a nedalekou Velikou Gorici, která duel hostí, poslední dny zkrápěl vytrvalý déšť a hřiště na stadionu v jihovýchodním předměstí chorvatské metropole tím výrazně utrpělo. Aby trávník neutrpěl ještě větší újmu, chorvatská ani česká jednadvacítka na něm v neděli netrénovali. Hosté ale brali změnu s nadhledem, hřiště s umělkou „navíc“ s hlavním stadionem přímo sousedí.

„Je to trochu nezvyk, ale počasí neovlivníme. Podmínky zkrátka trénink na přírodní trávě nedovolily, bereme zavděk náhradní variantou,“ řekl asistent trenéra Jiří Kohout. 

„Nevidím v tom větší problém, na umělce často během zimy trénujeme i doma, bereme to prostě jako holý fakt. Tohle nás rozhodit nesmí. Chorvati na tom jsou úplně stejně,“ přidal se kapitán Matěj Chaluš. Ten si hlavní hřiště ve Veliké Gorici se spoluhráči alespoň prohlédl a mohl si ověřit, že nedělní trénink by místu neprospěl.

Čeští mladíci jsou ve stavu absolutní koncentrace, dobře ví, jak určující může být pondělní zápas pro další vývoj skupiny i postupové vyhlídky obou týmů.

„Je to pro nás zápas podzimu – hrozně důležitý. Chorvati jsou výborní, mají silné individuality, ale neznamená to, že bychom měli mít přehnaný respektm. My si za něčím jdeme, všichni máme jeden velký společný cíl a půjdeme si za tím i Chorvatsku,“ prohlásil Chaluš před pátým vystoupením české reprezentace v kvalifikaci ME. Ta má zatím bilanci dvou výher a dvou remíz, Chorvatsko po úvodní prohře se Skotskem zapsalo „povinnou“ výhru se San Marinem a čtvrteční vítězství v Litvě.

Směrem ke „Lvíčatům“ těsně před jejich nedělním podvečerním tréninkem dorazila také překvapivá zpráva z chorvatského tábora: domácí na zápas s Českem ze seniorského „áčka“ povolali útočníka Josipa Brekala.

Talentovaný hráč z Wolfsburgu před dvěma lety v minulém kvalifikačním cyklu jedním gólem přispěl k vysoké výhře 5:1 právě nad Čechy. Ještě v sobotu v chorvatském „A“ týmu v evropské kvalifikaci pomohl k vítěznému obratu proti Slovensku a o dva dny později bude připraven na zápas jednadvacítek.

„Registrujeme to, Brekalo je skvělý hráč do ofenzivy. Prosazuje se v bundeslize i áčkové reprezentaci. I z toho je patrné, jakou váhu Chorvati zápasu s námi přikládají. My budeme ale také připravení. Chorvatsko bude jedním z našich největších soupeřům. Musíme eliminovat jejich kombinaci, sílu v soubojích jeden na jednoho. Musíme být maximálně aktivní, abychom tím jejich nejsilnější zbraně eliminovali,“ řekl Kohout.

Česká jednadvacítka se v Chorvatsku představí v pondělí od 18:00.